تاريخ:يازدهم مرداد 1394 ساعت 10:54
کد : 2876

شبکه های اجتماعی و کودکان

شبکه های اجتماعی و کودکان
بزرگترین ریسک در رابطه با حضور کودکان در شبکه های اجتماعی زمانی است که آنها در این فضا با افرادی غریبه شروع به دوستی و مراوده می کنند.

ایران هشدار - این روزها، شبکه های اجتماعی در بین افراد در تمام سنین، مورد استفاده قرار می گیرد و افراد برای ارتباط با یکدیگر از این امکان استفاده می کنند. بدون هزینه بودن و قابلیت های جستجوی افراد در این شبکه ها ی اجتماعی موجب شده تا افراد در سنین مختلف از آن استفاده نمایند.
از آنجا که در کنار هر مزیتی، معایبی نیز وجود دارد، شبکه های اجتماعی نیز معایبی دارند که اگر از آنها به روش صحیح استفاده نشود، می تواند موجبات آسیب در خانواده ها را پدید آورد و از آنجا که همیشه یکی از نقاط آسیب پذیری در خانواده ها کودکان هستند، می بایست به آنها بیشتر توجه شود. اکثر شبکه های اجتماعی برای عضویت، محدودیت سنی قرار داده اند که در اکثر این شبکه ها 13 سال است اما عضویت افراد کمتر از 13 سال نیز سخت نیست. بنابراین والدین می بایست به کودکانشان گوشزد کنند که کودکان همواره در رابطه با شبکه های اجتماعی که عضو می شوند به والدین اطلاع دهند و والدین می بایست از حضور کودکان در شبکه های اجتماعی مطلع باشند. حتی گاهی با کودکانتان در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید و به عنوان یکی از دوستان آنها در در صفحه آنها حضور داشته باشید.

بزرگترین ریسک در رابطه با حضور کودکان در شبکه های اجتماعی زمانی است که آنها در این فضا با افرادی غریبه شروع به دوستی و مراوده می کنند که این افراد ممکن است با فریب آنها اقدام به باج گیری اینترنتی، ایجاد مزاحمت های اینترنتی و یا با دانلود یا باز کردن لینک های مخرب در معرض دسیسه و اناع کلاهبرداری یا با افشای اطلاعات، مورد سرقت هویت قرار گیرند.

به کودکانتان بیاموزید در شبکه های اجتماعی تنها با افرادی که می شناسند و به آنها اعتماد دارند ارتباط برقرار کنند. هم چنین به آنها بیاموزید افشای اطلاعات شخصی مثل تاریخ تولد، آدرس و .. می تواند باعث شود تا کلاهبرداران و هکر ها تمام اطلاعاتی را که می خواهند در رابطه با خانواده شما به دست آورند. به آن ها بیاموزید هر لینک یا سایتی را که در شبکه های اجتماعی می بینند، باز نکنند. هم چنین به آن ها بیاموزید که چگونه رمز عبور و جزئیات حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی محافظت کنند چرا که استفاده و هک کردن حساب کاربری کودکان بسیار ساده است و گاهی هکرها از حساب افراد دیگر برای مقاصد مختلف استفاده و پست هایی را در صفحه آنها قرار می دهند. به آنها بیاموزید که حتما پس از استفاده از شبکه های اجتماعی، از دکمه خروج استفاده کنند و به صورت log in باقی نمانند. علاوه بر تمام موارد فوق، به کودکان بیاموزید هر گاه در شبکه های اجتماعی با مشکلی برخورد کردند یا مورد تهدید قرار گرفتند، مشکلات را با شما یا هر شخص بزرگسالی که به او اطمینان دارند در میان بگذارند.

حمایت از کودکان در شبکه های اجتماعی

اگر کودک شما در شبکه های اجتماعی فعالیت می کند ، با او در رابطه با سوالات زیر گفتگو کنید :
 
  • آیا دوستان خود در شبکه های اجتماعی را می شناسی؟
  • چه کسانی می توانند در شبکه های اجتماعی اطلاعات و مطالب شما را ببینند؟
  • چه اطلاعاتی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید؟
  • سطح دسترسی به پروفایل شما چگونه است ؟
  • آیا می دانید چه طور باید از گراف جستجو استفاده کرد؟
  • آیا می دانید چگونه باید از تغییرات hidden from timeline استفاده کنید ؟
  • آیا می دانید چگونه میتوانید حساب کاربری خود را در مواقع لزوم غیر فعال کنید؟
  • آیا صفحه خود را برای دوستان دوستانتان محدود کرده اید؟
  • آیا از آنتی ویروس مناسب استفاده می کنید؟

لازم به ذکر است که از سال 2007 تا کنون هیچ حساب کاربری در شبکه اجتماعی مثل فیس بوک حذف نشده است و حتی افرادی که حساب کاربری خود را delet کرده اند، اطلاعات آن ها همچنان باقی است و اگر فردی به هر صورت، به اطلاعات حساب کاربری از قبیل ایمیل، رمز عبور و نام کاربری دسترسی داشته باشد می تواند به آن حساب کاربری دوباره join شود و تمام اطلاعات قابل برگشت است. بنابراین به کودکان آموزش دهید هر مکان یا سایتی که تعداد بازدید زیادی دارد، بهترین مکان برای حضور هکرها و کلاهبرداران است تا از حفره های امنیتی و بی تجربه و بی دقت بودن افراد استفاده تا به سودجویی بپردازند .
با آموزش صحیح و صمیمانه به کودکان می توان دغدغه های حضور در شبکه های اجتماعی را کاهش داد.
  

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2876
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی