تاريخ:پنجم اسفند 1396 ساعت 09:47
کد : 28736

کلاهبرداری از طریق سایت های تبلیغات کالا

کلاهبرداری از طریق سایت های تبلیغات کالا
 اغلب کلاهبرداری های صورت گرفته در این وب سایت ها اینگونه است که کلاهبردار، سوژه مد نظر خود را از طریق این وب سایت ها پیدا کرده و با تماس و استفاده از شیوه های تطمیع و مهندسی اجتماعی، آنها را پای معامله می کشاند و در آن هنگام به شیوه های مختلف از آنها کلاهبرداری می کند.

اختصاصی ایران هشدار - چند سالی است که مردم از طریق سایت های تبلیغاتی اقدام به خرید و فروش کالا می کنند و برخی وب سایت ها تبلیغات کالای مورد فروش را به صورت رایگان همراه با جزئیات و عکس کالا، در سایت خود به اشتراک می گذارند. دو مورد از معروف ترین این سایت ها، به صورت کاملا سیستماتیک، اطلاعات کامل را دریافت و همراه با اطلاعات تماس فروشنده، به اشتراک می گذارند.
شاید رایگان و سهل بودن ارائه و مشاهده تبلیغات در این وب سایت ها باعث شده تا روزانه  افراد بسیار زیادی به این وب سایت ها برای خرید و فروش مراجعه کنند. اما اخیراً این وب سایت ها تبدیل به مکانی برای یافتن سوژه های کلاهبرداری از سوی کلاهبرداران شده است.
گزارش کلاهبرداری های ثبت شده نشان می دهد که آمار کلاهبرداری در این وب سایت ها بسیار بالا است و این موضوع لزوم بالا بردن دقت و آگاهی در مورد این گونه سایت ها را افزایش می دهد.
اغلب کلاهبرداری های صورت گرفته در این وب سایت ها اینگونه است که کلاهبردار، سوژه مد نظر خود را از طریق این وب سایت ها پیدا کرده و با تماس و استفاده از شیوه های تطمیع و مهندسی اجتماعی، آنها را پای معامله می کشاند و در آن هنگام به شیوه های مختلف از آنها کلاهبرداری می کند.


برخی از شیوه های مورد استفاده کلاهبردارن را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:


• تطمیع افراد با عرضه کالا با قیمتی بسیار پایین تر از عرف بازار؛
• فروش کالای سرقتی به چندین نفر؛
• سوء استفاده از اطلاعاتی که افراد در سایت به اشتراک می گذارند؛
• خرید کالا با عدم پرداخت وجه و با ارائه اسناد جعلی؛

در اکثر مواقع کالا در این سایت ها، با قیمتی بسیار پایین تبلیغ می شود و خریدار برای اینکه کالا را از دست ندهد، بیعانه ای را به صورت کارت به کارت به حساب فروشنده واریز می کند تا اینکه بقیه مبلغ را در هنگام تحویل کالا پرداخت کند؛ در صورتی که یا کالایی وجود ندارد یا اگر وجود دارد، کالا سرقتی است و یا اینکه به صورت همزمان  به چندین نفر فروخته شده است. اتفاقی که  چند ساعت پس از خرید کالا رخ می دهد این است که فروشنده یعنی همان فرد کلاهبردار، دیگر پاسخگو نیست و فرد زیان دیده نیز به دلیل عدم وجود مدارک مستند به هیچ محکمه ای نمی تواند شکایت کند و حق خود را پس بگیرد.

نکته جالب اینکه در برخی موارد مخصوصاً در مورد فروش خودروهای سرقتی، با تبلیغات در این وب سایت ها، کلاهبردار با فروشندگان در ساعات پایانی شب و در محل خاصی قرار می گذارد و محصولات توسط فروشندگان به محل منتقل شده و در ازای ثمن معامله، خریدار چک های جعلی بانکی به فروشنده ارائه و پس از ترک محل، کالا را به محل دیگری انتقال داده و متواری می شود.
در شیوه ای دیگر، کلاهبردار در ازای خرید کالا، نسبت به واریز مبلغ ناچیزی به حساب فروشنده اقدام می کند و سپس با تغییر مبلغ رسید بانکی، با تهیه روگرفت از آن در برگه های بانکی خام اضافی که توسط عابر بانکها ارائه می شود، به فروشنده اعلام می کند که مبلغ به حساب شما واریز شده و به دلیل تعطیلی بانک، احتمالا پیامک واریز وجه به حساب شما ارسال نشده است و فروشنده نیز با دریافت رسید بانکی اقدام به تحویل جنس به کلاهبردار می کند.
نکته حائز اهمیت اینکه این وب سایت ها خود کلاهبردار و یا غیر قانونی نیستند بلکه فرصت طلب بودن کلاهبرداران و عدم آگاهی مردم باعث شده تا بیشترین کلاهبرداری های صورت گرفته، از طریق این وب سایت ها صورت گیرد.


توصیه هایی به کاربران


• از انجام معامله در ساعات غیر اداری از طریق چک های بانکی و یا حتی رمزدار خودداری کنید چون امکان استعلام از بانک و پیگیری وجود ندارد.
• حتما پس از واریز وجه به کارت یا حسابتان، شخصا از طریق عابربانک ها، موجودی بگیرید و مطمئن شوید که وجه به حسابتان واریز شده و به هیچ عنوان به گفته یا برگه یا پیامکی که خریدار به شما اعلام می دارد، اکتفا نکنید زیرا همه این موارد می تواند جعلی باشد.
• با افرادی که از اعتبار و سالم بودن آنها مطمئن نیستید، از طریق چک بانکی معامله نکنید.
• حتی المقدور پیش از مراجعه حضوری و تحویل کالا، وجه مورد توافق را برای فروشنده واریز نکنید.
• شرایط معامله را کاملا در هنگام روئیت ثمن معامله روئیت و بررسی نمایید.

• در معاملاتی که مبالغ از طریق تلفن بانک، موبایل بانک و اینترنت بانک انجام می شود، احتمال کلاهبرداری بیشتر است. مراقب باشید و تا قبل از اطمینان از پرداخت وجه، کالا را تحویل خریدار ندهید.

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/28736
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی