تاريخ:پنجم مرداد 1394 ساعت 09:15
کد : 2770

شناخت نرم افزارهای موبایل و تبلت (قسمت اول)

شناخت نرم افزارهای موبایل و تبلت (قسمت اول)
نرم افزار موبایل، نرم افزاری است که صرفاً برای استفاده در موبایل و تبلت طراحی شده است و افراد می توانند با توجه به نیاز خود، به راحتی آن را دانلود و نصب کنند.

ایران هشدار- اگر شما از یک گوشی هوشمند یا دیگر وسایل موبایل هوشمند استفاده می کنید، حتما از نرم افزار های مختلف قابل ارائه برای این دستگاه از قبیل بازی ها، نرم افزارها ی کاربردی، آموزشی، خبرخوان ها، گزارش هواشناسی کتاب ها و ... استفاده می کنید. قابلیت دسترسی آسان و دانلود رایگان و امکانات جالبی که این اپلیکیشن ها ارائه می دهند، باعث می شود تا افراد بدون توجه به موارد مهم، آن را دانلود و از آن استفاده کنند. نکات بسیار زیادی در رابطه با این نرم افزارها مطرح است:

چگونه توسعه دهندگان این نرم افزارها درآمد کسب می کنند ؟
چه اطلاعاتی از روی گوشی یا تبلت شما جمع آوری می کنند ؟
چه کسی اطلاعات را بدست می آورد ؟
نرم افزار موبایل (application ) چیست ؟
نرم افزار موبایل، نرم افزاری است که صرفاً برای استفاده در موبایل و تبلت طراحی شده است و افراد می توانند با توجه به نیاز خود، به راحتی آن را دانلود و نصب کنند.
چگونه از اپلیکیشن ها استفاده کنیم ؟

شما برای استفاده به یک گوشی یا تبلت هوشمند و  همچنین دسترسی به اینترنت نیاز دارید. پس از نصب، برخی اپلیکیشن ها به صورت آنلاین کار می کنند و برخی دیگر به صورت آفلاین هم کار می کنند. در هنگام خرید نرم افزار باید به سیستم عامل مورد نیاز توجه کنید. سیستم های عامل اندروید، اپل، مایکروسافت و بلک بری به طور مجزا برای خود فروشگاه نرم افزار  (app store) دارند که به صورت آنلاین می توانید به دنبال نرم افزار مد نظر باشید و آن را نصب کنید. برخی از فروشندگان آنلاین نیز، از طریق راه اندازی وب سایت به ارائه نرم افزار موبایل می پردازند. شما می بایست از فروشگاهی که اپلیکیشن های متناسب با دستگاه شما را ارائه داده است، استفاده نمایید.

چرا برخی نرم افزارهای موبایل رایگان ارائه می شوند؟

برخی نرم افزارها به صورت رایگان روی شبکه های فروش نرم افزار موبایل توزیع می شوند و قابل دانلود هستند. توسعه دهندگان این نرم افزارها، از یکی از راههای زیر کسب درآمد می کنند:
 
  • بسیاری از آنها از تبلیغاتی که همراه با نرم افزار خود ارائه می کنند، کسب درآمد می کنند. بنابر این به دلیل وجود تبلیغات، نرم افزار را به صورت رایگان ارائه می دهند تا قشر وسیع مردم از این تبلیغات بازدید کنند.
  • برخی توسعه دهندگان نرم افزار، نسخه ابتدایی و ساده نرم افزار که در اصطلاح به آن demo میگویند را رایگان ارائه می دهند. این افراد امیدوارند که مشتریان با استفاده از نسخه ابتدایی، علاقه مند به نرم افزار شده و نسخه کامل را خریداری نمایند.
  • برخی نرم افزار ها رایگان طراحی شده اند تا از طریق تبلیغات شما را به یک شرکت دیگر علاقه مند کنند. در واقع کارآیی نرم افزار به استفاده آن در تبلیغات است.

چه نوعی از داده ها به وسیله نرم افزارهای موبایل قابلیت خواندن دارند؟

زمانی که شما از طریق یک فروشگاه نرم افزار موبایل (app store) یک نرم افزار را دانلود می کنید، آنها از شما تعدادی سوال می پرسند که در واقع اجازه دسترسی به اطلاعات در قسمت های مختلف دستگاه شما را می خواهند. برخی از برنامه ها ممکن است قابلیت دسترسی به قسمت های زیر را داشته باشند:
 
  • دسترسی به شماره های تماس و آدرس های ایمیل؛
  • دسترسی به call logs؛
  • دسترسی به دیتا های اینترنت؛
  • دسترسی به دیتا های یادداشت شده؛
  • دسترسی به دیتاهای مربوط به مکان یابی شما.
برخی از نرم افزارهای موبایل تنها به داده هایی که برای راه اندازی لازم دارند، دسترسی دارند اما برخی دیگر به صورت جاسوسی طراحی شده اند تا اطلاعات مد نظر را به صورت کاملا حرفه ای و نامحسوس بدست آورند.
اگر شما جزء افرادی هستید که با استفاده از گوشی موبایل یا تبلت خود ، اطلاعات مهمی را جابجا میکنید ، یا کار خاصی انجام می دهید، باید بدانید برخی نرم افزارهای موبایل، اطلاعات گوشی شما را جمع آوری می کنند و زمانی که این اطلاعات جمع آوری شد، این امکان وجود دارد که اطلاعات به جایی دیگر جهت سوء استفاده، فرستاده شود و بنابراین برای نصب نرم افزار محتاط باشید.

چگونه تعیین کنیم که اپلیکیشن به چه اطلاعاتی دسترسی داشته باشد؟

تشخیص اینکه هر اپلیکیشن از چه دیتایی استفاده می کند یا به چه قسمتی دسترسی دارد، ساده نیست. بنابر این قبل از اینکه اپلیکیشنی را دانلود و نصب کنید، در مورد اعتبار شرکت تولید کننده آن و امکانات و دسترسی های آن مطالعه کنید. اصولا فروشگاه های app store برای نرم افزارهای مورد ارائه، اطلاعاتی راجع به شرکت و نرم افزار ارائه می دهند اما اگر توسعه دهنده نرم افزار، اطلاعات تماس یا اطلاعاتی در رابطه با نرم افزار ارائه ندهند، این نرم افزار امن نیست و نباید از آن استفاده کرد.
در صورتی که از دستگاهی با سیستم عامل آندروید استفاده می کنید، به شما این امکان داده می شود تا قبل از نصب، permition یا قسمت اجازه نصب را ملاحظه کنید. حتما این قسمت را مطالعه کنید. در این قسمت اطلاعات مفیدی راجع به اینکه این نرم افزار به چه قسمت هایی دسترسی دارد، از چه داده هایی استفاده می کند و ... ارائه شده است.
از خودتان بپرسید که آیا این اجازه دسترسی که به نرم افزار می دهید، برای کارکرد نرم افزار لازم است یا اطلاعاتی اضافی از شما می خواهند که برای کارکرد نرم افزار ضروری نیست. به عنوان مثال برای نصب یک کتاب الکترونیکی یا تصویر پس زمینه، دلیلی ندارد از داده های text گوشی شما استفاده کند یا به آن دسترسی داشته باشد. بنابراین دقت کنید که با نصب یک نرم افزار ساده، امکان افشای اطلاعات شما وجود دارد پس حتما تا جایی که امکان دارد از app stor های معتبر خرید کنید؛ حتما در نصب نرم افزار دقت کنید و تا زمانی که راجع به این نرم افزار مطمئن نشدید ، آن را نصب نکنید.

ادامه دارد....


 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2770
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی