تاريخ:دهم تير 1394 ساعت 12:57
کد : 2605

آثار زیان بار قمار بر زندگی افراد

آثار زیان بار قمار بر زندگی افراد
پول از خانه یا حساب بانکی کم می شود، فرد از اعضای خانواده و دوستان پول قرض می کند، همیشه با کمبود پول مواجه است و برای پرداخت بدهی و یا قمار دست به شیادی می زند.

ایران هشدار - در مقالات قبلی به تعریف قمار و انواع آن پرداختیم و مراحل بیماری قمار را به صورت خلاصه مطرح کردیم. در این مقاله آثار زیان بار قمار بر زندگی افراد را مورد بررسی قرار داده و دلایل اصلی گرایش افراد به قمار را برشمردیم.

آثار مالی: پول از خانه یا حساب بانکی کم می شود ، فرد از اعضای خانواده و دوستان پول قرض می کند ، همیشه با کمبود پول مواجه است و برای پرداخت بدهی و یا قمار دست به شیادی می زند.

آثار عاطفی و خانوادگی: اعضای خانواده فرد قمار باز احساس شرم، آسیب، ترس، عصبانیت و عدم اعتماد دارند که این احساسات حل مشکل را سخت تر کرده و حتی باعث می شود فرد وجود مشکل را انکار کند، فرد از دوستان و خانواده به دلیل احساس شرمساری کناره گیری می کند و این باعث می شود سخت تر حمایت دیگران را به دست آورد، نگران به نظر می رسد و به سختی تمرکز می کند، وضعیت اخلاقی وی ثبات ندارد و بطور ناگهانی عصبانیت نشان می دهد، گاهی در ارتباط با خود احساس خوبی دارد (وقتی برنده می شود) در ارتباط با خستگی و یا بی قراری شکایت دارد،استرس حاصل از مشکلات قمار گاهی باعث بوجود آمدن مشکلات جسمی از قبیل زخم معده ، بیماری های داخلی ، سر درد و درد های عضلانی برای فرد قمارباز می شود، احساس استرس، اضطراب و افسردگی بین اعضای خانواده فرد قمار باز هم عمومیت داشته و افکار خودکشی برای کسانی که به صورت مفرط قماربازی می کنند و اعضای خانواده آنها بالاتر است. اعضای خانواده تمرکز را بر روی فردی که با مشکل قمار روبرو است قرار می دهند و فراموش می کنند که از خود مراقبت کرده و یا تفریح داشته باشند که همین موضوع احتمال افسردگی را در آنان افزایش می دهد. خشونتهای خانوادگی در خانواده هایی که با بحران مواجه هستند رایج تر است. مشکل قمار می تواند به آزارهای جسمی و روانی همسر و یا کودکان منتهی شده و آنها در نتیجه خشم های سرکوب شده آسیب ببینند.

تغییر در رفتار: کارهایی که قبلا از آنها لذت می برد دیگر انجام نمی دهد، الگوهای عادات رفتاری در مورد خواب و خوراک تغییر می کند. به قول که داده عمل نمی کند، وظایف کاری، مدرسه و خانوادگی را انجام نمی دهد، بیش از پیش از مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده می نماید، به طور مدام در مورد قمار صحبت و یا فکر می کند.
اغلب افرادی که درگیر مشکلات قمار هستند بتدریج کنترل زمانی و پولی که صرف قمار می نمایند را از دست می دهند، تمرکز آنها بیشتر بر روی قمار است و وظایف دیگرشان و عواقب و صدمات قمار را نادیده می گیرند، آن ها نمی توانند مشکلاتی که در زندگی شان پیش آمده و قمار را به هم ارتباط دهند، برخی از آنها سعی کرده اند میزان بازی را کم و یا قمارشان را متوقف کنند اما موفق نشده اند زیرا به محض اینکه می خواهند تغییری در قمار کردن خود بدهند احساس کج خلقی و ناراحتی می کنند. اغلب افرادی که به گونه ای افراطی قمار بازی می کنند احساس های متناقض و متفاوتی در ارتباط با قمار دارند، آنها می دانند برای کسانی که دوستشان دارند مشکل ایجاد می کنند، ممکن است دلواپس و ناراحت باشند و اغلب احساس تنفر نسبت به خود داشته باشنداما گرایش به قمار در آنها بیش از قدرت مقاومت در مقابل آن است، آن ها احساس می کنند نمی توانند با آن همه زمان، پول و احساسی که بر سر قمار گذاشته اند آن را کنار بگذارند و نمی توانند به خود بقبولانند آن چه را باخته اند نخواهند برد. برخی دیگر قول به دست کشیدن می دهند اما نمی توانند عمل کنند، می ترسند کسی که دوستش دارند متوجه موضوع شود و این باعث پنهان کاری بیشتر آنان و فرو رفتن بیشترشان در ورطه بدهکاری می گردد. قمار به صورت یک بیماری پیش رونده است ابتدا به شکل یک فعالیت تفریحی شروع می شود اما با گذشت زمان شخص کنترل خود در برابر انگیزس ها و تکانه های خود از دست می دهد و زمان بیشتری را صرف این عادت می نماید حتی وقتی باخت هایشان بیشتر و بیشتر شود ، سرانجام قمار همه جنبه های زندگی فرد را در بر می گیرد و ادامه زندگی بدون قمار برایش به شدت مشکل می شود.
قماربازان دلایل متعددی در مورد تمایلشان به قمار عنوان کرده اند همانند : هیجان ، بدست آوردن فوری پول، احساس مهم بودن و قدرت داشتن، فکر نکردن به مشکلات، اجتماعی شدن، دوری از احساسات دردناک همانند افسردگی یا تنهایی. با توجه به موارد عنوان شده می توان این گونه نتیجه گیری کرد که اکثر آنان برای فرار از تنیدگی های زندگی روزمره به قمار پناه آورده اند و این نشان دهنده ضعف مهارتهای مقابله ای و خودکارآمدی آنان می باشد. خودکارآمدی متغیر اصلی در تعیین چگونگی پاسخ های فرد نسبت به محیط می باشد. منظور از خودکارآمدی این است که شخص در خود احساس اطمینان و اعتماد به نفس می کند که می تواند در یک موقعیت به طور مناسب و مؤثر اقدام و رفتار نماید. هر چه احساس فرد از توانایی اقدام و رفتار مناسب در یک موقعیت بیشتر باشد احتمال رخ دادن رفتار نامناسب و ناکارآمد کمتر می شود. تلاش برای افزایش کارآمدی به وسیله آموزش مهارت های اجتماعی، مهارت های تسلط بر خشم و مهارت های مقابله با استرس مداخله درمانی مؤثری برای آسیب دیدگان قمار خواهد بود. علاوه بر افزایش خودکآرامدی ابتداً باید انگیزه تغییر در فرد ایجاد شود یعنی ایجاد احساس نیاز برای تغییر. این احساس نیاز از طریق حمایت های خانواده و همراهی مشاور امکان پذیر است.
 


 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2605
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی