تاريخ:بيستم خرداد 1394 ساعت 12:54
کد : 2403

9 اشتباه که باعث می‌شود کامپیوتر شما به نرم‌افزار مخرب آلوده شود:

9 اشتباه که باعث می‌شود کامپیوتر شما به نرم‌افزار مخرب آلوده شود:
امنیت در فضای مجازی، تنها به نصب چند برنامه امنیتی و ضدویروس خلاصه نمی‌شود. برای محافظت از خود و کامپیوترتان، باید موارد زیادی را رعایت کنید.
ایران هشدار - در این مقاله 9 اشتباه رایج که افراد انجام می‌دهند و این اشتباهات منجر به نصب نرم افزار مخرب میشود، ذکر شده است که شما می‌بایست از آن ها خودداری نمایید:

1.مرور و گشت‌وگذار در صفحاتی که به‌صورت پیش‌فرض با جاوا اسکریپت فعال ‌شده‌اند:

حمله‌های امروزی، بیشتر شبیه این است که میزبانی فایل‌های مخرب را بر روی وب قرار می‌دهند که آن‌ها حتی این فایل‌ها را به‌صورت روزانه و اتوماتیک آپدیت می‌کنند تا بتوانند از scannerها عبور کنند. حتی در حملات مهندسی اجتماعی یا سوء
استفاده سایت‌ها نیز انتخاب یک مرورگر خوب بسیار نافع است.
همه مرورگرها به‌طورمعمول در معرض نرم‌افزارهای مخرب بر پایه وب هستند که این مورد شامل مرورگرهایی مثل fire fox، opera و internet explorer نیز می‌شود. با غیرفعال کردن java script در همه این‌ها می‌توانید مرورگرهای خود را امن‌تر کنید.
برای غیرفعال کردن گزینه java script، به قسمت tools فایرفاکس 305 وارد شوید سپس گزینه option و بعد در قسمت option، گزینه content را کلیک کنید سپس درصورتی‌که علامت تیک در گزینه مربوطه به java script فعال است، آن را غیرفعال کنید و علامت تیک را بردارید.

2. استفاده از Adobe reader/Acrobat با تنظیمات پیش‌فرض:

Adobe reader در اغلب کامپیوترها نصب می‌شود و حتی اگر شما از آن استفاده نکنید، صرفاً داشتن آن کامپیوتر شما را در ریسک خطر قرار می‌دهد. آسیب‌پذیری در Adobe Acrobat و Adobe reader یکی از متداول‌ترین موارد در معرض ویروس قرار گرفتن می‌باشد. مطمئن شوید که از آخرین ورژن به‌روزرسانی شده محصولات شرکت adobe استفاده می کنید که این آخرین محصولات خطای کمتری دارند.

3. کلیک روی ایمیل‌های ناآشنا در ایمیل

لینک‌های مخرب در ایمیل، ناقل‌های بالقوه نرم‌افزار مخرب و حمله‌کننده مهندسی اجتماعی هستند. همواره از کلیک روی هر لینکی که در ایمیل شما وجود دارد و به‌صورت ناخواسته از جانب شخصی ناشناس برای شما ارسال‌شده اجتناب کنید.

4. کلیک روی پنجره‌های پاپ آپی (pop up) که بیانگر وجود ویروس در کامپیوتر شما است:

گاهی ترس افزارها، خود را به‌جای اسکنرهای زیرک جا می‌کنند. کار scanner مثل آنتی‌ویروس‌ها، نرم‌افزارهای ضد جاسوسی و دیگر نرم‌افزارهای امنیتی این است که آلوده شدن سیستم به ویروس را هشدار دهند. گاهی ویروس‌ها برای ورود خود را در قالب یک pop up ظاهر می‌کنند که باز کردن آن پنجره بتواند وارد کامپیوتر شوند. همواره دقت داشته باشید که به پنجره‌های پاپ آپ که بیانگر آلوده شدن کامپیوتر شما به ویروس است، توجهی نکنید و آن‌ها را ببندید.

5. Log in کردن به یک حساب کاربری از طریق یک لینک که از ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده‌اید:

به‌هیچ‌وجه به حساب کاربری که از طریق یک لینک در ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی به شما معرفی می‌شود، وارد نشوید.

6. باور این‌که آنتی‌ویروس حفاظت صددرصدی می‌کند:

داشتن آنتی‌ویروس به‌روزرسانی شده بسیار لازم و واجب است و کمک بسیاری می‌کند اما تصور نکنید که آنتی‌ویروس همه کار را انجام می‌دهد. حتی معروف‌ترین و به‌روزترین آنتی‌ویروس‌ها هم ممکن است نتوانند بسیاری از نرم‌افزارهای مخرب جدید را ردیابی کنند و هکرها هرماه هزاران نرم‌افزار مخرب جدید را می‌فرستند؛ بنابراین حفاظت از سیستم خود را به استفاده از آنتی‌ویروس محدود نکنید و تمام راه‌کارهایی را که طی نکاتی در این متن آورده شده به همراه یک آنتی‌ویروس خوب و به‌روزرسانی شده، جهت مقابله با نرم‌افزار مخرب به کار ببندید.

7. استفاده نکردن از آنتی‌ویروس:

بسیاری از افراد که هم‌اکنون سیستم آن‌ها به نرم‌افزار مخرب آلوده‌شده است، تصور می‌کردند که تنها با اینکه باهوش باشند، می‌توانند از ورود نرم‌افزارهای مخرب جلوگیری کنند. آن‌ها با یک تصور غلط و خطرناک که نرم‌افزار مخرب به یک طریقی قبل از نصب شدن از کاربر اجازه ورود می‌گیرد، تصمیم می‌گیرند به آنتی‌ویروس توجهی نکنند و با خود می‌گویند: نرم‌افزار مخرب قبل از نصب باید اجازه کاربر را داشته باشد که ما این اجازه را به آن نمی‌دهیم.
اکثریت قریب به‌اتفاق نرم‌افزارهای مخرب امروزی، به‌صورت مخفیانه و مرموزانه از طریق راه‌های مختلف در وب و همراه با برخی نرم‌افزارها وارد کامپیوترها می‌شوند که گاهی حرفه‌ای‌ترین کاربران نیز از وجود آن‌ها مطلع نمی‌شوند. آنتی‌ویروس باید باشد، نبود آنتی‌ویروس به معنی ورود نرم‌افزار مخرب است. البته آنتی‌ویروس منقضی شده و تاریخ گذشته همانند نبودن آنتی‌ویروس است. حتماً دقت کنید که در تنظیمات آنتی‌ویروس گزینه به‌روزرسانی خودکار لحاظ شده باشد.

8. استفاده نکردن از دیوار آتش (firewall) روی کامپیوتر

استفاده نکردن از دیوار آتش روی سیستم همانند باز گذاشتن درب ورودی منزل در یک خیابان بسیار شلوغ است. انواع بسیار زیادی از دیوار آتش امروزه قابل‌دسترسی است. دقت کنید که دیوار آتشی که انتخاب می‌کنید، محافظت درونی و بیرونی انجام می‌دهد.

9. در دام دسیسه فیشینگ یا دیگر مهندسی اجتماعی افتادن:

همان‌طور که اینترنت بستر مناسبی برای برقراری ارتباط بین افراد است، بستر مناسبی برای کلاه‌برداران نیز است. آن‌ها می‌توانند در قالب ارتباطاتی که با افراد برقرار می‌کنند و همچنین نرم‌افزارهایی آماده می‌کنند، از افراد سوء استفاده کنند. برای مقابله با حملات فیشینگ، از ابزارهای رایگان ضد فیشینگ استفاده کنید.
 


 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2403
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی