تاريخ:يازدهم خرداد 1394 ساعت 12:39
کد : 2305

چرا افراد قربانی فارکس می شوند؟

چرا افراد قربانی فارکس می شوند؟

امروزه بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی با اصول تفکر منطقی وصحیح، ناخواسته دچار خطاهای شناختی می شوند که عواقب ناگواری را ممکن است برای آنان به بار آورد. با کمی دقت در دلایل گرایش قربانیان به کلاهبرداری فارکس می توانیم این خطاها را در آنان نیز مشاهده کنیم.


ایران هشدار - چرا برخی از افراد در دام کلاهبرداران گرفتار شده و فریب وعده های آنان را میخورند؟ پاسخ آن را می توان در خطاهای شناختی افراد درگیر در آن پیدا کرد. امروزه بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی با اصول تفکر منطقی وصحیح، ناخواسته دچار خطاهای شناختی می شوند که عواقب ناگواری را ممکن است برای آنان به بار آورد.
در اینجا می توانیم به برخی از خطاهای شناختی که قربانیان دارا بوده اند اشاره کنیم :

• فقدان کنترل بر خود: در مطالعات متعدد نشان داده شده است قربانیان کلاهبرداری ها قادر به کنترل پاسخ های احساسی خود نبوده اند و این موضوع یکی از مهمترین دلایل شکست عقلانیت در انتخاب های انسان می باشد. فقدان کنترل بر خود و دادن پاسخ های احساسی یک ویژگی شخصیتی است که در برخی افراد بیشتر از دیگران می باشد و هنگام مواجهه فرد با موقعیت ها با هیجان بالا و محرک های انگیزاننده خود را نشان می دهد. هنگام مواجهه با محیط پر از هیجان قدرت منطق فرد کاهش پیدا کرده و تصمیمات و پاسخ ها به گونه کاملا احساسی می باشد.

• رجحان اطلاعاتی: یکی از خطاهای رایج در تصمیم گیری افراد این است که در جستجوی اطلاعاتی هستند که فرضیه های آغازین آنان را تایید می کند و اطلاعاتی را که بر خلاف آن فرضیه هاست نادیده گرفته و بررسی نمی کنند و همین موضوع منجر به شکست آنان در فعالیت ها می گردد. در بسیاری از قربانیان فارکس نیز این خطای شناختی مشاهده می شود در ابتدا سود زیادی را برای خود ترسیم کرده و با وجود اینکه د ر مراحل کار نشانه های متعددی از نادرست بودن فرضیه و اطلاعاتشان مشاهده کرده اند همچنان به فعالیت ادامه داده و تمام سرمایه خود را از دست داده اند.

• اعتماد به نفس بیش از اندازه: اعتماد به نفس به معنای شناخت توانایی ها و قابلیت های خویش و به کار بستن آنها در شرایط زمانی و مکانی مناسب می باشد. اما اعتماد به نفس هم مانند هر خصلت دیگری حد و مرزهایی دارد. در بسیاری از افراد گرایش به بیش از اندازه تخمین زدن توانایی هایشان وجود دارد. آنان خود را مسلط بر اوضاع دیده و کنترل بر زندگی و محیط شان را به صورت کامل می دانند. همچنین این افراد تعصبات شدید بر تصمیماتشان دارند زیرا گمان میکنند تمام جوانب را کامل بررسی کرده ا ند و بهترین تصمیم را گرفته اند و حاضر به پذیرش شکست هایشان نیستند. همچنان که در بسیاری از قربانیان فارکس مشاهده می کنیم علاوه بر شکست های متعدد همچنان به فعالیت و راه اشتباه خود ادامه داده اند.

• شخصی سازی: در این خطای شناختی فرد خود را مسئول کارهایی میداند که هیچ کنترلی بر آن نداشته است و این موضوع منجر به احساس گناه و ناشایست بودن در او می گردد. بسیاری از قربانیان فارکس فقط خود را مقصر می دانسته اند و حاضر به طرح شکواییه علیه کلاهبرداران نبوده اند.

با توجه به تمام موارد ذکر شده در بالا به نظر میرسد بیشتر قربانیان فارکس افرادی با ویژگی شخصیتی هیجان خواهی بوده اند. افراد هیجان خواه ویژگی های شخصیتی خاصی را دارا می باشند که رفتار آنان را در موقعیت های مختلف هدایت میکند:

• خطرجویی یا ماجراجویی
• تجربه جویی
• فقدان کنترل بر خود
• حساسیت نسبت به یکنواختی

هیجان خواهان دائما در جستجوی محرک های جدید و تازه در محیط زندگی خود هستند و حاضرند آن را به بهای سنگین در معرض خطر قرار دادن اعتبار اجتماعی و مالی و حتی سلامت جسمانی بدست آورند. آنان افراد ماجراجویی هستند که از تکرار و یکنواختی خسته می شوند. آنان همچنین تمایل به شرکت در فعالیت هایی دارند که به طور معمول در زندگی رخ نمی دهد و همچنین به جستجوی هیجان به منظور فرار از روزمرگی تمایل دارند و مایل هستند تا در فعالیت های هیجان طلبانه شرکت کنند.
شرایط معامله در بازار فارکس به گونه ای است که این بازار می تواند در هر لحظه شامل حرکات تصادفی و غیر قابل پیش بینی باشد. وقتی فرد وارد معامله می شود هیچکس نمی تواند به او بگوید در ده ثانیه بعد چه اتفاقی خواهد افتاد و این نشان دهنده محیط پر از هیجان و حتی ترس و استرس دربازار فارکس می باشد. افراد فعال در این بازار باید قدرت ریسک پذیری بالایی را دارا باشند تا بتوانند خطرات فعالیت در این بازار را بپذیرند. با توجه به ویژگی های افراد هیجان خواه که در بالا به آن اشاره شد به نظر می رسد بیشتر افراد جذب شده به بازار فارکس این ویژگی شخصیتی را دارا می باشند.
 
 
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2305
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی