تاريخ:سوم خرداد 1394 ساعت 15:32
کد : 2213

گواهی الکترونیکی چیست؟

 گواهی الکترونیکی چیست؟
 گواهی الکترونیکی، ضمانتی است که به افراد، سازمان‌ها و حتی مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حضور و فعالیت و احراز هویت در فضای مجازی جهت اطمینان سازی و اعتمادسازی اعطا می‌شود.
ایران هشدار - با رشد و پیشرفت در دنیای مدرن و دیجیتال، به تدریج تمام امور انسان‌ها از طریق رایانه و اینترنت و در فضای مجازی که افراد در آن هیچ اطلاعاتی از طرف مقابل ندارند، صورت می‌گیرد. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه به طرف مقابل اطمینان کنیم؟ یا اینکه چگونه طرف مقابل را شناسایی کنیم؟
همان‌طور که هر معامله یا قرارداد در فضای سنتی، ضمانت می‌خواهد، در فضای مجازی نیز باید به دنبال ضمانتی برای انجام امور و شناسایی طرف مقابل باشیم. هم‌اکنون با دریافت و بررسی گواهی‌های الکترونیک می‌توانیم تا حدی ضمانت اجرایی و قانونی برای افراد، سازمان‌ها و ... داشته باشیم.
گواهی الکترونیکی، ضمانتی است که به افراد، سازمان‌ها و حتی مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حضور و فعالیت و احراز هویت در فضای مجازی جهت اطمینان سازی و اعتمادسازی اعطا می‌شود.
در واقع با داشتن گواهی الکترونیکی، افراد و سازمان‌ها، قادر به شناسایی و جلب اطمینان طرف مقابل خواهند بود.

انواع گواهی الکترونیکی

همان‌طور که در فضای سنتی، به‌طور مثال برای رانندگی ،گواهی‌نامه رانندگی، برای کار گواهی تحصیلی و ... نیاز است و به حسب فعالیت در زمینۀ مورد نظر، گواهی‌نامه در آن زمینه نیاز است، برای فعالیت در فضای مجازی و در هر بخشی نیز، گواهی الکترونیکی مرتبط با آن بخش مورد نیاز است. برخی از گواهی‌های الکترونیکی مهم به شرح زیر می‌باشند:

1. گواهی امضای دیجیتال (digital signature certificate)
2. گواهی  ssl ریشه  (socket secure layer certificate) 
3. گواهی پست الکترونیک امن ( Email protection certificate)

گواهی امضای الکترونیکی جهت امضای اسناد و تراکنش‌های الکترونیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. گواهی SSL به‌منظور تصدیق اصالت یک سرویس‌دهنده (Server) به کار می‌رود و از طریق آن یک ارتباط امن و رمزگذاری شده بین سرویس‌گیرنده و سرویس دهنده ایجاد می‌شود. گواهی پست الکترونیک امن نیز با رمزگذاری و امضای محتوای پیام، امنیت پست الکترونیک را بررسی می‌کند. برای اعطای هر یک از این گواهی‌ها، تمام اطلاعات افراد و هم چنین صحت آن بررسی می‌شود و هرگاه هر موجودیتی گواهی خود را به‌عنوان شناسۀ هویتی ارائه می‌کند، می‌توان از درستی اطلاعات آن شناسه مطمئن بود. هم‌چنین با توجه اینکه گواهی الکترونیکی به هیچ وجه قابل تغییر و دستکاری نیست، امکان جعل آن و استفاده توسط موجودیتی دیگر وجود ندارد.

هم‌اکنون این گواهی‌ها توسط مرکز توسعه و تجارت الکترونیک به آدرس www.mocca.ir صادر می‌شود و افراد حقیقی و حقوقی سازمان‌ها و مؤسسات یا حتی مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌توانند برای اعتمادسازی این گواهی را دریافت نمایند.
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/2213
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی