تاريخ:بيستم آبان 1396 ساعت 09:58
کد : 18071

مواردی از مقررات که عمدتا بازاریابان به آن واقف نیستند

مواردی از مقررات که عمدتا بازاریابان به آن واقف نیستند

در این مقاله بر آن شدیم تا برخی از موارد مهمی را که در ضوابط ابلاغی به شرکت های دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای برای حمایت ازبازاریابان دیده شده است را شرح دهیم:

اختصاصی ایران هشدار - شاید تا قبل از ورود بازاریابی شبکه ای به کشور، بسیاری از افراد علاقمند به این حرفه، انتظار حضور چنین شرکت هایی را می کشیدند تا در آنها به فعالیت بپردازند. اما می توانیم بگوییم تعداد زیادی از این افراد که هم اکنون به خواسته خود رسیده و در حال فعالیت در این حوزه هستند، قوانین ، مقررات و ضوابط این کار و حتی قوانینی که در نهایت به نفع خود آنها و در جهت حمایت از خود بازاریابان وضع شده را نمی دانند. در این مقاله بر آن شدیم تا برخی از موارد مهمی را که در ضوابط ابلاغی به شرکت های دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای برای حمایت ازبازاریابان دیده شده است را شرح دهیم:


1 . پرداخت سود خرده فروشی در هنگام خرید و به صورت تخفیف

مطابق با الزامات طرح سوددهی که به شرکت های بازاریابی شبکه ای ابلاغ شده است، شرکت ها می بایست سود خرده فروشی از خرید بازاریاب را در هنگام خرید او، به صورت درصد تخفیف به آنها پرداخت نمایند. به صورتی که مثلا اگر بازاریابی 400 هزار تومان خرید کرده و سود خرده فروشی که شرکت در پلن خود در نظر گرفته، 20 درصد است، بازاریاب می بایست هنگام خرید به جای 400 هزار تومان، مبلغ 320 هزار تومان پرداخت نماید. شرکت ها تحت هیچ عنوانی نمی بایست کل هزینه سفارش کالارا دریافت و سود خرده فروشی را در انتهای ماه همراه با پورسانت مجموعه ای پرداخت کنند و این تخفیف خرده فروشی ، می بایست در زمان سفارش از مبلغ خرید کسر گردد.


2 . سود خرده فروشی می بایست بدون هیچ شرطی واریز شود.

به منظور دریافت سود خرده فروشی در ازای مرحله اول در صورت افزایش پلکانی سود خرده فروشی نمی بایست هیچ شرطی از جانب شرکت تعیین شده باشد. بنابراین سود خرده فروشی می بایست به هر مبلغی از خرید، حتی مبالغ کمتر از مبلغ واجد صلاحیت شدن، پرداخت شود.


3 . آموزش رایگان حق بازاریابان است.

در آیین نامه موضوع ماده 87 قانون نظام صنفی در ارتباط با فعالیت بازاریابی شبکه ای، وظایف و تکالیف شرکت ها تعریف و مشخص است. از جمله این مقررات، برگزاری رایگان دوره آموزشی شامل فرآیند و مفاهیم بازاریابی شبکه ای، کلاس های آموزشی، شرکت در همایش ها، استفاده از جزوات آموزشی شرکت و ... می باشد که عموما می بایست رایگان بوده و هزینه ای را برای بازاریابان ایجاد و تحمیل نکند.
گفتنی است در صورتی که برگزاری همایش سالانه ای توسط شرکت ها دارای هزینه بوده و شرکت ها قصد اطلاع رسانی در این خصوص را دارند، می بایست با هماهنگی و تایید کمیته نظارت این مهم انجام شود.
بنابراین دریافت هر گونه مبلغی برای آموزش به بازاریابان از جانب شرکت یا لیدرها، تخلف بارز از قوانین موجود می باشد.


4 . عدم وجود سقف درآمدی برای دریافت پورسانت

مطابق بند 4 ماده 9 ،پرداخت حق کمیسیون و پاداش توسط شرکت ها می بایست بر اساس تعداد سطوح تعیین شده برای دریافت پورسانت، انجام گیرد و در ضوابط هیچ گونه سقف درآمدی برای این پورسانت در نظر گرفته نشده و مطابق با الزامات طرح سوددهی هر گونه کمیسیون و پاداش محدود شده تحت عنوان سقف درآمدی ( روزانه یا ماهیانه) در طرح سوددهی می بایست حذف و لحاظ نشود.


5 . تخصیص حداکثر کمیسیون 40 درصدی از فروش برای بازاریاب

مطابق با الزامات طرح سوددهی، شرکت های بازاریابی شبکه ای مجاز به تخصیص بیش از 40 درصد از فروش شرکت به عنوان کمیسیون و پاداش نمی باشند. اما بعضا مشاهده می گردد که شرکت ها در طرح چند سطحی خود زمانی که پورسانت بیش از این درصد می شود، مازاد مبلغ را پرداخت نمی کنند و یا در صندوق جداگانه (صندوق پاداش) نگه می دارند که مخالف روح این ضوابط می باشد.  در واقع هدف، محدودیت اولیه در محاسبه بیش از 40 درصد می باشد نه اینکه بعد از استحقاق، شرکت با استناد به این ضابطه حقوق استحقاقی بازاریابان را پرداخت نکرده و یا با شرایط مدنظر خود، در آینده پرداخت نمایند. 

 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/18071
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی