تاريخ:بيست و سوم فروردين 1394 ساعت 14:33
کد : 1797

شیوه‌های نوین شرط‌بندی

شیوه‌های نوین شرط‌بندی
حرص و طمع یک شبه پولدار شدن که در طبیعت بشری به‌صورت نهادینه وجود دارد شکل پدیده زشت قمار را عوض نموده و ابزار مرتبط با آن را تغییر داده است.
ایران هشدار-با گسترش عصر مدرن و تغییر دیدگاه بشر نسبت به پدیده‌های اجتماعی، عادات و رفتار انسان‌ها دچار تحول شده است. این تغییر و دگرگونی نسبت به پدیده‌های مختلف مثل خوبی‌ها و بدی‌ها کاملاً در زندگی فردی و اجتماعی ملموس می‌باشد. ورود تکنولوژی و ابزارهای نوین ارتباطی عادات و صفات رذیله اخلاقی را از بین نبرده است بلکه شکل و ابزار این‌گونه رفتار را تغییر داده است. برای مثال ماهیت پدیده شومی مثل قمار و شرط‌بندی کماکان به قوت خود باقی است هر چند شکل و ابزار آن تغییر کرده است در روزگار نه چندان دور انجام قمار و شرط‌بندی شکل مخصوص به خود را داشت، وسایلی که برای انجام قمار استفاده می‌شد ابزار خاصی بود که معمولاٌ در مکان‌هایی که مخصوص همین کار ترتیب داده‌شده بود، از آن استفاده می‌شد.حرص و طمع یک شبه پولدار شدن که در طبیعت بشری به‌صورت نهادینه وجود دارد شکل پدیده زشت قمار را عوض نموده و ابزار مرتبط با آن را تغییر داده است. اما از آنجا که احکام شرع مقدس از پشتوانه عقلی و حقوقی محکم و مستدل برخوردار است این‌گونه توافقات را هرچند که در شکل و غالب جدید انجام شود حرام دانسته و مستوجب عقاب اخروی می‌داند از نظر حقوقی نیز این‌گونه امور محکوم‌به فساد و بطلان بوده و طرفین در صورت برد و باخت هیچ‌گونه تعهدی در برابر یکدیگر ندارند و اگر از این راه مالی را کسب نمایند هیچ‌گونه مالکیتی بر این اموال ندارند.
آنچه باید بر آن توجه نمود این است که ازنظر حقوقی تفاوتی بین قمار و شرط‌بندی وجود دارد که در ذیل بدان اشاره می‌شود:
در قمار دو طرف قرارداد می‌کنند که بازی مخصوصی انجام دهند و هر یک از آن‌ها که برنده شد طرف مقابل مال معینی را به او بدهد. اما شرط‌بندی قراردادی است که طرفین بدون این‌که بازی مخصوصی نمایند بر انجام یا عدم انجام امری تعهدی نمایند. بدیهی است که کلیه این قراردادها باطل است و هیچ‌گونه وجه شرعی و قانونی ندارد.
پدیده شومی که در حال حاضر شاهد گسترش آن در سطح جامعه هستیم شرط‌بندی بر روی مسابقات ورزشی به‌خصوص مسابقات فوتبال می‌باشد. درواقع قماربازان شیوه و ابزار خود را عوض نموده‌اند. ابزاری که در حال حاضر در مورد شرط‌بندی از آن استفاده می‌شود سایت‌های اینترنتی هستند که گردانندگان این مراکز اینترنتی با به دست آوردن سودهای هنگفت معمولاً متواری می‌شوند. افراد ساده‌لوح به تصور به دست آوردن سودهای کلان عضو این‌گونه سایت‌ها شده و اقدام به انجام اعمال مجرمانه می‌نمایند. طبق قانون مجازات اسلامی مواد (705 تا 711) و ماده 564 قانون مدنی، قمار و شرط‌بندی جرم بوده و دایرکنندگان و شرکت‌کنندگان در این‌گونه مسابقات به استناد به مواد فوق‌الذکر مجرم محسوب می‌شود.
در خاتمه ضمن هشدار به عدم عضویت در این‌گونه سایت‌ها یادآوری این نکته ضروری است که گردانندگان این‌گونه سایت‌ها برای جذب مخاطبین خود اقدام به توجیه شرعی یا اصطلاحاً کلاه‌شرعی می‌نمایند. به‌عنوان‌مثال این‌گونه سایت‌ها استفتایی را از مرجعی بر روی سایت خود قرار می‌دهند مبنی بر این‌که اقدام آن‌ها نوعی هبه است و مثال این موارد. البته بعد از استفتایی که از دفاتر مراجعه شده تمامی این موارد کذب محض بوده است.در حال حاضر شاهد گسترش پدیدۀ شوم شرط‌بندی بر روی مسابقات ورزشی علی‌الخصوص مسابقات فوتبال هستیم از منظر قانونی هم شرط‌بندی و هم قمار جرم محسوب شده و پیگیرد قانونی را به دنبال خواهد داشت.


http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/1797
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی