تاريخ:پنجم شهريور 1396 ساعت 10:18
کد : 17712

با جمله "برنده جایزه شده‌اید" فریب نخورید، شایع‌ترین شگردهای کلاهبرداری

با جمله

یشترین وقوعات جعل به ترتیب مربوط به جعل اسناد و مدارک بانکی نظیر ایران چک، اسکناس، اوراق بهادار، چک‌های بانکی، افتتاح حساب با مدارک‌جعلی؛ اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی و... است.


به گزارش ایران هشدار - معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح شگردهای مجرمانه، از افزایش 20 و 13 درصدی کشفیات در حوزه مبارزه با کلاهبرداری و جعل در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از سایت پلیس، سرهنگ " محمدرضا اکبری" اظهار داشت: در پنج ماه اول امسال، در حوزه مبارزه با جعل 104 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 83 درصد کشف انجام شده که شاهد کاهش 10 درصدی وقوعات جعل و افزایش 13 درصدی کشفیات در این رابطه هستیم.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه بیشترین وقوعات جعل مربوط به استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، البرز و فارس بوده است، گفت: بیشترین وقوعات جعل به ترتیب مربوط به جعل اسناد و مدارک بانکی نظیر ایران چک، اسکناس، اوراق بهادار، چک‌های بانکی، افتتاح حساب با مدارک‌جعلی؛ اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی، مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی و... است.

سرهنگ اکبری با اشاره به اقدامات پلیس در مبارزه با کلاهبرداری، اظهار کرد: در پنج ماه اول امسال، 96 درصد و در پنج ماه مدت مشابه سال گذشته 76 درصد کشف صورت گرفته که حاکی از افزایش 20 درصدی کشفیات در این حوزه است همچنین طی این مدت وقوع این جرم 5 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت بیشترین کلاهبرداری ها مربوط به استان های البرز، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است، افزود: بیشترین وقوعات کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی و پیامکی، خرید و فروش (آپارتمان، ملک، اتومبیل و ... )، دلالی در انجام امور اداری، قضائی و انتظامی بوده است.

وی با اشاره به شیوه های کلاهبرداری نظیر انتقال وجه از طریق تماس تلفنی و کارت به کارت، به شهروندان توصیه کرد: از قبول درخواست تلفنی، پیامکی و حضوری افراد ناشناس درمورد هرگونه عملیات بانکی از جمله انتقال وجه، از ارائه رمز اول و دوم وcvv2 کارت عابر بانک خود اکیداً خودداری کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: شهروندان باید توجه داشته باشند که پس از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی و فریب دهنده که شما "برنده جایزه خوش حساب همراه اول یا عدم استفاده از بیمه شخص ثالث و ... " شده اید، هرگز به دستگاه های خودپرداز مراجعه نکنند.

وی با بیان اینکه اخیراً کلاهبرداری های متعددی تحت عنوان سفارش خرید برای ادارات و سازمان ها و یا سایر مراکز تجاری و نیز ارسال پیامک های تبلیغاتی با مضمون اینکه "برنده جایزه شده اید"، انجام شده، گفت: کلاهبرداران با ترفند و برنامه ریزی قبلی برای پرداخت بیعانه سفارش انجام شده اقدام به فریب شهروندان کرده و به جای واریز مبلغ، با به کار بردن روش های متقلبانه و ترفندهای خاص، فرد مورد نظر را به سمت دستگاه خود پرداز کشانده و کلیه اطلاعات مربوط به حساب وی را دریافت و نهایتاً موجودی حساب را به حساب کارت خود یا فرد دیگری که همدستش است، منتقل می کنند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد: اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق کارت عابر بانک به حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست به دستگاه های خود پرداز بانک مراجعه شود بلکه با ارائه شماره کارت یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت.

 

خبر آنلاین

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/17712
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی