تاريخ:بيست و چهارم مرداد 1396 ساعت 14:34
کد : 17645

ایران رتبه اول کاربران تلگرام و فیسبوک در جهان

 ایران رتبه اول کاربران تلگرام و فیسبوک در جهان

در حوزه فضای مجازی ایالات متحده آمریکا که از سال 1995 با قانون حمایت از حریم خصوصی خانواده و متعاقبا پروتکل سال 2000 سازمان ملل که به عنوان پیشگیری از فحشا و هرزه نگاری کودکان در فضای مجازی مطرح شد و دقیقا با همین عنوان هم به یک قانون ملی در آمریکا تبدیل شد.

به گزارش ایران هشدار - یک جرم‌شناس با بیان اینکه جرایم اخلاقی ما در فضای مجازی آمار بسیار نگران کننده ای را نشان می دهد گفت:ضریب فعالیت «شبکه های اجتماعی» در آمریکا یک ششم فعالیت آنها در ایران است در حالی که آمریکا قربانی اول تجاوزات اینترنتی در دنیا است.

سلمان کونایی، جرم‌شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شبستان در خصوص فضای مجازی گفت: در پاسخ به این سوال که ما به این نتیجه برسیم که ما در فضای مجازی با مشکل یا آسیب خاصی مواجه هستیم یا خیر، آیا زندگی در فضای مجازی طوری است که عملا به یک سطح دیگری از روابط و تعاملات دامن بزند و به نوعی افراد را به سطح وسیعی از ارتباطات متفاوت با فضای طبیعی بکشاند یا خیر، بحث خاص و تبعیض آمیزی در این زمینه نداریم ،چرا ؟چون یک اجماع جهانی  در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به وجود قوانین بین المللی در فضای مجازی بیان کرد: در حوزه فضای مجازی ایالات متحده آمریکا که از سال 1995 با قانون حمایت از حریم خصوصی خانواده و متعاقبا پروتکل سال 2000 سازمان ملل که به عنوان پیشگیری از فحشا و هرزه نگاری کودکان در فضای مجازی مطرح شد و دقیقا با همین عنوان هم به یک قانون ملی در آمریکا تبدیل شد.

کونایی تصریح کرد:قانون 1998 حمایت از کودکان در برابر تجاوزات و سوءاستفاده های جنسی، قانون سال 2000 حمایت اینترنتی از کودکان و قانون 2006 که با عنوان امنیت سایبری کودکان مطرح شد و از همه اینها مهم تر قانون اینترنت آری از جرم برای کودکان که در سال 2008 در آمریکا در زمانی که شبکه اجتماعی فیسبوک در حال نهادینه شدن بود و این شبکه عملا اعلام ظهور کرد و در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا بروز پیدا کرد.

این جرم‌شناس در ادامه اذعان کرد: کشوری مانند ایالات متحده آمریکا که به نوعی سهامدار و متولی فضای مجازی و اینترنت است، کشوری که اینترنت را مخلوق خود می داند این بهانه و این گیر وجود دارد که فضای مجازی واقعا یک فضای خطرناک است.

طول دو دهه ،یکصد قانون راجع به فضای مجازی نوشته شده است

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در کشوری که در طول دو دهه ،نزدیک به یکصد قانون راجع به فضای مجازی نوشته می شود گویای این است که فضای مجازی از خطرات و آسیب های زیادی برخوردار است.

وی افزود: بنابراین نگارش قوانین متعددی در راستای مدیریت فضای مجازی در چنین کشورهایی گویای این است که انگار خبری در فضای مجازی هست و ما باید به گوش باشیم و مقرراتی برای منضبط سازی فعالیت و حضور در فضای مجازی داشته باشیم.

این جرم‌شناس با اشاره به میزان رشد فضای مجازی در دنیا در مقایسه با ایران خاطرنشان کرد: اگر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را که نزدیک 620 میلیون جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است و کشوری در قاره آمریکا و از جمله خود آمریکا را ملاک قرار دهیم با توجه به این رویکرد و قوانینی که اینها دارند به این نتیجه می رسیم که در کشوری مانند آمریکا طبق گزارش های ارایه شده نزدیک 19 برابر جرایم علیه خانواده افزایش داشته است.

وی ادامه داد: وقتی در کشوری مانند آمریکا نرخ جرم و فضای مجازی به تعبیر خودشان روزانه طی تصاعدی دارد باید نتیجه گیری کنیم که در کشورهای دیگری مانند کشور ما که اساسا هیچ مدیریتی بر فضای مجازی نداریم ، وجود چنین مشکلاتی طبیعی است.

نرخ جرم در کشورهای پیشرو از آمار بالایی برخوردار است

کونایی اظهار کرد: اینترنتی که اکنون ما در ایران از آن استفاده می کنیم کاملا آمریکایی است منتهی ما نه فیلترینگی در ایران از شبکه های اجتماعی داریم و نه مقررات و مدیریتی در این زمینه وضع کردیم لذا به این نتیجه می رسیم که نرخ جرم در کشورهای پیشرو از آمار بالایی برخوردار است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: معاون حقوقی وزارت خارجه آمریکا در دولت قبلی اظهار کرد که جرایم جنگی و همین طور جرایمی مانند سرقت ها و کلاهبرداری های مالی در کشور آمریکا نرخ بسیار پایین تری را در قیاس با همین جرایم در فضای سایبری نشان می دهد از همین رو آنها آمدند اشکالات اینترنتی یا همان تخریب اینترنتی را مطرح کردند و اظهار شدکه کشور آمریکا قربانی اول تخریب و تجاوزات اینترنتی در دنیا می باشد.

این آسیب‌شناس تصریح کرد: این تجربیات نشان می دهد نرخ جرم در کشورهایی که خودشان متولی و مدیر فضای مجازی هستند نرخ بالایی است به طریق اولی در کشورهایی مانند ایران این رقم بسیار بالاست.

آمار جرایم اخلاقی ایران در فضای مجازی نگران کننده است

کونایی با بیان اینکه آمار جرایم اخلاقی کشورمان در فضای مجازی بسیار نگران کننده است، افزود: به این دلیل است که متاسفانه ما در فضای مجازی گفتمان غلطی را نهادینه کردیم که فضای مجازی و از جمله شبکه های اجتماعی که در پهنای اینترنت و فضای مدیریتی مدیریت می شوند یک پارک تفریحی هستند و می توانند یک مرکز تفریحی و گردشگری برای اشخاص و خانواده ها محسوب شوند بنابراین این دیالوگ های مسئله دار گویای این است که ما انگار از عمق بحران های فضای مجازی خبر نداریم.

کونایی با بیان اینکه متاسفانه ما در بعضی از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و فیسبوک رتبه اول کاربر را در جهان داریم، اظهار کرد: شما مقایسه کنید کشوری مانند آمریکا این بیم و نگرانی را دارد که ما نرخ تصاعدی بسیار بالایی در فضای مجازی داریم و بعد در این کشور شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و فیسبوک با محدودیت های قانونی مواجه هستند.

ضریب فعالیت «شبکه های اجتماعی» در آمریکا یک ششم فعالیت آنها در ایران است

این استاد دانشگاه افزود: در کشور ایالات متحده آمریکا ضریب فعالیت شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و تلگرام و سایر رسانه ها نزدیک یک ششم فعالیت اینها در ایران است.

 خبرگزاری شبستان

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/17645
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی