تاريخ:سی و يکم شهريور 1394 ساعت 00:00
کد : 1452

دسترسی غیر مجاز

دسترسی غیر مجاز
از انواع چالش‌هایی که در ارتباط با امنیت داده مطرح است و در قانون جرایم رایانه‌ای تحت عنوان جرم علیه محرمانگی داده ها، از آن نام برده می‌شود، می‌توان به دسترسی غیرمجاز، استراق سمع و جاسوسی رایانه‌ای اشاره کرد که در ادامه به تعریف و توضیح هر یک از عناوین فوق پرداخته خواهد شد.
ایران هشدار- افزایش استفاده از فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی در نگهداری و انتقال داده، امنیت داده‌ها را در معرض تهدید قرار داده و زمینه را برای نفوذ و سوءاستفاده مجرمان فراهم کرده است. از انواع چالش‌هایی که در ارتباط با امنیت داده مطرح است و در قانون جرایم رایانه‌ای تحت عنوان جرم علیه محرمانگی داده ها، از آن نام برده می‌شود، می‌توان به دسترسی غیرمجاز، استراق سمع و جاسوسی رایانه‌ای اشاره کرد که در ادامه به تعریف و توضیح هر یک از عناوین فوق پرداخته خواهد شد.

• دسترسی غیر مجاز
دسترسی غیر مجاز یکی از انواع جرایم امنیتی است که در اثر سوءاستفاده از رایانه به وقوع می پیوندد و از آنجا که در ارتکاب بسیاری از جرایم رایانه‌ای دارای نقش موثر و تأثیرگذار می‌باشد از آن به عنوان جرم مادر یا زاینده نام برده می‌شود. در این جرم هکرها گاه به عنوان تفریح و خود نمایی و گاه با هدف باج گیری یا تهدید صاحبان داده‌ها گاه با هدف جاسوسی، اطلاعاتی را که مجاز به مشاهده آن نیستند با نقص تدابیر امنیتی مورد بازبینی قرار می‌دهند. در بررسی تاریخی دسترسی غیر مجاز، می‌بایست سابقه آن را از هکرهای غیرمجاز به سیستم‌های تلفنی آغاز کرد. به عبارت دیگر بسیاری از اولین هکرهای غیرمجاز فعالیت خود را به ¬عنوان یک فریکر آغاز کردند (فریکر به هکرهایی اطلاق می‌گردد که روی خطوط تلفن و سیم‌های مخابراتی کارمی کنند).
با تولد اینترنت موج وسیعی از دسترسی‌های غیر مجاز (نوین) آغاز شد. دسترسی غیر مجاز به صندوق‌های پست الکترونیکی و بانک‌های اطلاعاتی مهم، دسترسی به تارنمای شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های دولتی مهم مانند: وزارت دادگستری، وزارت بازرگانی، سازمان اطلاعات مرکزی، سنا، نیروی هوایی و... از مصادیق این جرم می‌باشند.
درمورد دسترسی غیر مجاز به داده‌ها در ایران می‌توان اقدام یک هکر ایرانی را مثال زد که در تاریخ 15/4/1390 حفره امنیتی را که با استفاده از آن امکان به دست آوردن رمز کارت بانک‌ها میسر بوده را به اطلاع مدیران عامل بانک‌های ایرانی رسانده و پس از دریافت نکردن پاسخ از جانب آنان اقدام به انتشار رمزها و شماره کارت‌ها نمود.
اقدامات مهم و اساسی برای حفاظت از اطلاعات و منابع رایانه‌ای در برابر هکرها و مهاجمان دنیای سایبر :

• از همه اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید؛

• کلمات عبوری را انتخاب کنید که معقول و منطقی بوده و حدس زدن آن‌ها دشوار باشد. چند عدد را پشت سرهم ردیف نکنید. همیشه کلمات عبور پیش فرضی را تغییر دهید؛

• نرم افزار آنتی ویروس نصب نمایید؛

• سیستم عامل رایانه را به روز نگه دارید و تمامی وصله‌های عرضه شده توسط شرکت طراح هر سیستم عامل را بارگذاری و نصب نمایید؛

• مراقب نرم افزارهای ضعیف امنیتی باشید حتی الامکان از استفاده نرم افزارهای ضعیف و در معرض حمله خودداری کرده و قابلیت‌های خودکار نامطمئن آن‌ها به خصوص در نرم افزارهای ایمیل را از کار بیندازید.

• از نرم افزارهای رمزگذاری اطلاعات مانند PGP در زمان ارسال ایمیل استفاده کنید. از این نرم افزار می‌توانید برای حفاظت از کل هارد دیسک خود نیز استفاده کنید؛

• حتماً نرم افزاری برای شناسایی نرم افزارهای مخرب جاسوسی بر روی رایانه‌تان نصب کنید، حتی بهتر است چندین نرم افزار برای این کار نصب کنید؛

• از دیوار آتش یا Firewall شخصی استفاده کنید. پیکربندی فایروال خود را به دقت انجام دهید تا از نفوذ به رایانه شما جلوگیری شود. این فایروال ها همچنین مانع وارد آمدن خسارت به شبکه‌ها و سایت‌هایی که به آن متصل هستید شده و همچنین قادر به تشخیص ماهیت برنامه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند به شبکه اینترنت متصل شوند؛

• نرم افزارهایی را که بر روی رایانه به آن‌ها احتیاج ندارید از کار بیندازید به خصوص برنامه‌های کاربردی که دسترسی به رایانه شما را از راه دور ممکن می‌سازند، مانند:
Net Bios, Remote Desktop
• در جهت ایمن سازی شبکه‌های رایانه‌ای و به خصوص شبکه‌های بی سیم بکوشید شبکه‌های وای فای خانگی را با کلمه عبوری با حداقل 20 آیتم ایمن کنید. پیکربندی اتصال لب تاپ خود به شبکه را به گونه‌ای انجام دهید که برقراری ارتباط تنها در حالت Infrastructure اتفاق بیافتد.

در مقالات آتی در مورد استراق سمع و جاسوسی رایانه ای اطلاعاتی را منتشر خواهیم کرد.
 
 

http://www.iranhoshdar.ir/Newsb/1/1452
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای

ایران هشدار

درباره ما

تماس با ما

ایمیل

آپارات

دسترسی ها

کلاهبرداری ارتباطی

قمار و شرط بندی

هشدارها

مطالب برگزیده

قوانین و مقررات

اینفوگرافیک

مصاحبه

لینک های مرتبط

اطلاع رسانی فروش مستقیم

اینماد

پلیس فتا

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی

مرکز ملی فضای مجازی