چرا پروژه پای نتورک (Pi Network) کلاهبرداری است؟

چرا پروژه پای نتورک (Pi Network) کلاهبرداری است؟
تاريخ:سوم ارديبهشت 1399 ساعت 15:34   |   کد : 41043
پای نتورک از جدیدترین پروژه ها در حوزه رمز ارز است که بررسی عملکرد آن کلاهبرداری بودن طرح را آشکار می سازد.

اختصاصی ایران هشدار- در روزهای اخیر با سؤالات مکرر کاربران در رابطه با طرح پای نتورک مواجه شده ایم که  با وعده های جذاب  قشر زیادی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال از جمله کاربران سایت ایران هشدار را  را درگیر خود کرده است. سؤالات متعددی از جمله اینکه پروژه پای نتورک چیست و چه هدفی دارد؟ این پروژه تا چه اندازه قابل اعتماد است؟ شبهات ایجاد شده ما را بر آن داشت تا به بررسی طرح مذکور بپردازیم و با پرده برداشتن از ماهیت اصلی این طرح گامی در راستای آگاهی بخشی و صیانت از حقوق کاربران برداریم. 

در بررسی های ما مشخص شده که به دلایل زیر پای‌ نتورک یکی دیگر از طرح های کلاهبرداری و مشابه با شبکه های هرمی است:

- در صفحه اصلی سایت ادعا شده که اولین ارز دیجیتالی است که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید در حالی که این ادعا صحت نداشته و پیش از آن نیز الکترونیوم و چند پروژه دیگر ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند.

- این ارز دیجیتالی نقشه راه درستی ندارد و جزئیات فنی آن ذکر نشده و در حالی پای‌ نتورک با بیت‌کوین مقایسه می‌شود که برخلاف این رمرزارز، برای حل مشکل و با ارائه نقشه راه مناسبی نیامده و سورس کدی را عنوان نکرده، در نحوه استخراجش شبهه وجود دارد و حتی اگر کد بلاک‌چینی داشته باشد، آن را ثبت نکرده است. یکی از قواعد کلی در تشخیص پروژه‌های نامعتبر و اسکم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که صاحبان پروژه هیچ صحبتی درباره جزئیات فنی به میان نمی‌آورند. پروژه خوب پروژه‌ای است که تمام جزئیات مفهومی و فنی به خوبی در آن توضیح داده شود. با یک نگاه سریع می‌توان تفاوت بین یک پروژه خوب با یک طرح کلاهبرداری ناشیانه را متوجه شد.

- تاریخ عرضه اپلیکیشن پای‌ نتورک به حدود دسامبر ۲۰۱۸ برمی‌گردد. این اپلیکیشن بیشتر در کشورهای جهان سوم نصب شده است و حتی این روزها پیامکی از طرف کسی که آن را نصب کرده برای مخاطبانش ارسال می‌شود که می‌توانید با این کد، اپلیکیشن را نصب کنید و بدین‌ترتیب افراد دیگری هم در این دام گرفتار می‌شوند.

- نرم‌افزار فعلا کار استخراج را انجام نمی‌دهد، تنها کاری که کاربری که این نرم‌افزار را دانلود کرده باید انجام دهد این است که هر ۲۴ ساعت یک دکمه را بزند که این باعث می‌شود کاربر فعال بماند و تا کنون مورد استخراجی نداشته و منابع را هم آنچنان درگیر نمی‌کند. یک عدد هم به عنوان پاداش حضور شما از زمان اتصال به شبکه می‌دهد که از استخراج به دست نیامده و اکنون ارزشی ندارد و اینکه بعدا بتواند ارزش پیدا کند یا نه، هنوز مشخص نیست.
 
- بنیان‌گذار پای‌ نتورک نیکولاس کوکالیس از دانشگاه استنفورد و دو دوستش عنوان شده‌اند.کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد است و در حوزه بلاک چین و تمرکززدایی فعالیت می‌کند. با مراجعه به صفحه او در وب‌سایت دانشگاه استنفورد و صفحه شخصی وی در لینکدین متوجه شدیم که در هیچکدام از این صفحات نامی از پای نتورک به میان نیامده است. بعید نیست که از اسم او برای این کار سوءاستفاده شده باشد.
 
- ادعای دیگر طرفداران این پروژه این است که نرم‌افزار معرفی‌شده توسط این تیم، در گوگل‌پلی وجود دارد و بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است که این نشان‌دهنده اعتبار پروژه است.

 اول باید این نکته را بدانید که بارها اتفاق افتاده است که گوگل نرم‌افزارهای مخربی را به اشتباه در گوگل‌پلی قرار داده و بعدا آن‌ها را حذف کرده است. پس این موضوع نمی‌تواند نشانی از اعتبار یک نرم‌افزار باشد. دوم این‌که تعداد زیاد دانلود این نرم‌افزار به خاطر دریافت پاداش با لینک و شناسه دعوت (ریفرال) است. افرادی که کوچکترین اطلاعاتی در این باره ندارند، دست به دانلود نرم‌افزاری می‌زنند که شاید ماه‌ها بعد پول بادآورده‌ای برای آنان به همراه داشته باشد.

- طرفداران پروژه می‌گویند که برای شرکت در استخراجِ این ارز، نیازی به وارد کردن سرمایه‌ نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.ماینینگی که از طریق سخت‌افزار انجام می‌شود ولی در آن هیچ برق و دیتایی استفاده نمی‌شود، ماینینگ نیست. این نرم‌افزار فقط عددی به شما نشان می‌دهد که در طول زمان بیشتر می‌شود، عددی که هیچ ارزشی ندارد. ادعای وارد نکردن سرمایه‌ی مالی درست است. اما کلاهبرداری همیشه با روش‌های مالی اتفاق نمی‌افتد. شما با شرکت در این پروژه، زمان ارزشمند، اطلاعات شخصی و همچنین سخت‌افزار خود را در اختیار کسانی گذاشته‌اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمی‌دانید از گوشی شما و میلیون‌ها فرد دیگر در راستای چه مقاصدی استفاده خواهند کرد.

در نهایت باید بدانید این پروژه تقریبا شبیه پانزی کار می‌کند که به افراد وعده سودهای نجومی می‌دهد. تمامی موارد مطرح شده در بالا حکایت از آن دارد که این پروژه قابل اعتماد نبوده و ارزش سرمایه گذاری را ندارد.


 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.