بلوکه شدن ۷۳۰ هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری تحت عنوان "کرونا ویروس"

بلوکه شدن ۷۳۰ هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری تحت عنوان
تاريخ:بيست و پنجم اسفند 1398 ساعت 14:40   |   کد : 40962

جانشین پلیس بین الملل گفت: سازمان اینترپل با حدود ۳۰ پرونده کلاهبرداری مربوط به COVID-۱۹ با پیوندهایی، به آسیا و اروپا یاری رسانده که این امر منجر به مسدود شدن ۱۸ حساب بانکی و بلوکه شدن بیش از ۷۳۰ هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری شده است.

به گزارش ایران هشدار به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار کاظم مجتبایی، جانشین پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی با بیان اینکه مجرمان بین‌المللی از اضطراب کرونا ویروس برای کلاهبرداری آنلاین، از آسیب‌دیدگان استفاده می‌کنند، اظهار کرد: سازمان اینترپل مردم را تشویق می‌کند هنگام خرید لوازم پزشکی به صورت آنلاین در طول بحران بهداشت فعلی، با احتیاط عمل کنند.
 
جانشین پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ادامه داد: به دلیل بیماری همه‌گیر COVID-19 و نبود ماسکهای جراحی و سایر تجهیزات پزشکی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی در کشورهای درگیر که متقاضی زیادی دارند، مغازه‌های جعلی، وب‌سایت ها، حساب های شبکه‌های اجتماعی و آدرس های ایمیل که ادعای فروش این اقلام را دارند، به صورت آنلاین گسترش یافته به گونه‌ای که زمینه را برای سوءاستفاده کلاهبرداران سایبری و سوءاستفاده آنها از قربانیان با وعده ارائه ماسک و لوازم وعده داده شده فراهم می‌کند.
 
وی به نمونه‌های کلاهبرداری تحت عنوان کرونا ویروس اشاره و بیان کرد: در کلاهبرداری تلفنی، مجرمان ضمن تماس با افراد تظاهر می‌کنند از یک کلینیک یا مسئولان بیمارستان هستند و مدعی می‌شوند یکی از بستگان قربانی به این ویروس بیمار شده و درخواست پرداخت هزینه‌های درمانی را می‌کند.
 
این مقام انتظامی افزود: در جرم فیشینگ، ایمیل های که ادعا می‌شوند از مقامات بهداشت ملی یا جهانی هستند، با هدف فریب افراد برای به دست آوردن اعتبار شخصی یا جزئیات پرداخت یا باز کردن فایل پیوست حاوی بدافزار ارسال می‌شود.
 
مجتبایی خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد، کلاهبرداران شرکت های قانونی را جعل کرده و با استفاده از نام های مشابه، وب‌سایتها و آدرسهای ایمیل برای فریب عموم مردم با استفاده از ایمیل و ارسال پیام روی سیستم عامل های شبکه‌های اجتماعی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می‌کنند.
 
جانشین پلیس بین‌الملل بیان کرد: هرکسی که به فکر خرید آنلاین لوازم پزشکی است باید لحظه‌ای تأمل و اطمینان پیدا کند که با یک شرکت معتبر سر و کار دارد، در غیر این صورت ممکن است پول وی به حساب مجرمان واریز شود.
 
به گفته وی، تا به امروز، سازمان اینترپل با حدود 30 پرونده کلاهبرداری مربوط به COVID-19 با پیوندهایی به آسیا و اروپا یاری رسانده که این امر منجر به مسدود شدن 18 حساب بانکی و بلوکه شدن بیش از 730 هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری شده است.
 
مجتبایی با تأکید بر همبستگی جمعی و هماهنگ با پیوندهای بین‌المللی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی در تهیه تجهیزات پزشکی، بر آگاهی شهروندان به وب سایت های جعلی تأکید و بیان کرد: مجرمان غالباً از یک آدرس وب استفاده می‌کنند که تقریباً به نظر می‌رسد به عنوان یک دامنه قانونی است، مانند "abc.org" به جای "abc.com".

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.