کرونا کسب و کار استارتاپها را کساد کرده است

کرونا کسب و کار استارتاپها را کساد کرده است
تاريخ:نوزدهم اسفند 1398 ساعت 10:05   |   کد : 40942

در روزهایی که هر ساله اوج کار شرکتهای خدماتی اینترنتی و استارتاپها در حوزه گردشگری به ویژه شهر مشهد است به دلیل شیوع کرونا در عمل همه آنها بیکار شده و در حال تعدیل نیرو هستند.

به گزارش ایران هشدار به نقل از  ایرنا، نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی گفت: کرونا برای استارتاپها و شرکتهای اینترنتی استان فاجعه به بار آورده و کسب و کار آنها را کساد کرده است.

سید حسن هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه کسب و کارها مانند زنجیره به یکدیگر متصل شده‌اند و تعطیلی صنوف یا کاهش خدمات آنها به هیچ وجه خرید و فروش آنلاین یا کسب و کار مجازی را رونق نداده است.

وی اضافه کرد: شرکتهای اینترنتی خدماتی در خراسان رضوی در حالت نیمه تعطیل به سر می‌برند و فعالیتهای خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند و عمده کارکنان آنها نیز دورکاری انجام می‌دهند.

نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی گفت: زمانی که سیستم پشتیبانی شرکتهای اینترنتی دچار چالش شده و امکان نقل و انتقال کالا و خدمات وجود نداشته باشد در عمل کارکنان شرکتهای اینترنتی بیکار می‌شوند.

هاشمی عمده ضرر ناشی از شیوع کرونا را متوجه شرکتهای خدماتی حوزه گردشگری دانست و افزود: در روزهایی که هر ساله اوج کار شرکتهای خدماتی اینترنتی و استارتاپها در حوزه گردشگری به ویژه شهر مشهد است به دلیل شیوع کرونا در عمل همه آنها بیکار شده و در حال تعدیل نیرو هستند.

وی با تاکید بر فاجعه بار بودن کرونا برای استارتاپها گفت: هنوز آمار دقیقی از میزان ضرر این بیماری بر بدنه استارتاپها و شرکتهای خدماتی اینترنتی استان در دسترس نیست اما در شرایطی که واردات زیرساختهای تولید یک کالا متوقف می‌شود قیمت آن افزایش یافته و با تداوم آن، شرایط بسیار سخت تر می‌شود.

او ادامه داد: زمانی که زیرساختهای تولید یک کالا تامین نشود و بخشهای زیرساختی قادر به فعالیت نباشند بخشهای نرم افزاری و خدماتی نیز دچار مشکل می‌شوند و دورکاری کارکنان نیز در این زمینه رضایت بخش نخواهد بود. نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی گفت: هرچند دولت به تعویق انداختن بازپرداخت تسهیلات بانکی یا مواردی در حوزه مالیات ستانی برای صاحبان کسب و کار را در نظر گرفته اما همه اینها در حد وعده است.

هاشمی افزود: هم اینک اغلب شرکتهای خدماتی اینترنتی و استارتاپها برای پرداخت حقوق پایان سال کارکنان مانده‌اند و بهتر است در این شرایط، بانکها تسهیلاتی را به شرکتهای اقتصادی پرداخت کنند. وی اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی نیز باید تمهیدی بیندیشد که مسایل شرکتهای اقتصادی را از لحاظ مالی حل کند.

نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی گفت: لازم است در این شرایط از سوی حاکمیت ساختاری تعریف شود که بنگاه‌های اقتصادی بتوانند بحران ناشی از کرونا را طی یکی دو ماه پشت سر بگذارنند.

چهار هزار و ۲۰۰ بنگاه اقتصادی اینترنتی در خراسان رضوی نماد اعتماد الکترونیک دارند. همچنین دو هزار واحد صنفی رایانه‌ای و ۵۰۰ شرکت اقتصادی در این زمینه در استان فعالیت می‌کنند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.