دستگیری اعضای اصلی باند بزرگ فیشینگ در کشور

دستگیری اعضای اصلی باند بزرگ فیشینگ در کشور
تاريخ:نهم شهريور 1398 ساعت 11:37   |   کد : 30517
فرمانده انتظامی استان هرمزگان از شناسایی و دستگیری متهمان اصلی باند بزرگ فیشینگ با گردش مالی بیش از ۵ میلیارد تومان و سرقت داده های بیش از ۶ هزار کارت بانکی خبر داد.
به گزارش ایران هشدار، سردار عزیزاله ملکی، فرمانده انتظامی استان هرمزگان تشریح کرد: با مراجعه خانمی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع برداشت غیر مجاز از حساب بانکی به واسطه خرید گیفت کارت ها به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال ، پرونده اولیه تشکیل و برای پیگیری در اختیار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.
 
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد : با شناسایی ماهیت سیستم مشخص شد پولشویی شکل گرفته و در بررسی ردپای متهمان ،ارتباط موضوع با پرونده فیشینگ در سال ۹۷ محرز شد بنابراین با احضار متهمان مربوط به پرونده های متشکله در سال گذشته و بازجویی های فنی ، سرنخ های بیشتری  به هدف شناسایی اعضای اصلی این تیم تبهکاری بدست آمد .
 
وی بیان داشت : در جریان بررسی های علمی و تحقیقات تکمیلی ، نام های کاربری کانال های مخفی تلگرامی استخراج شد ، سپس طی شناسایی صفحات فیس بوک ، اینستاگرام و نفوذ به کانال های بسته متهمان مشخص شد که متهمان اصلی همزمان با راه اندازی فروشگاه های جعلی، سایت های قمار و صرافی آنلاین صوری اقدام به احراز هویت های جعلی ،خرید ارزهای دیجیتال با بهره گیری از مبالغ فیشینگ ،تبدیل ارزهای دیجیتال به ریال و انتقال به درگاه های پرداخت متصل به حساب های شخصی،اجاره کارت های بانکی متعلق به معتادین و تهیه دستگاه های اسکیمر می کنند.
 
این مقام مسئول تأکید کرد: این کانال ها ضمن هدایت عملیات های سازمان یافته فیشینگ و استخراج شناسه های سرقتی کارت های بانکی همزمان با فعال سازی توکن و ربات، فعالیتی زنجیره ای داشتند، در سال گذشته تعدادی از زیرمجموعه های این گروه تبهکار در این پلیس و پلیس فتا استان ها دستگیر لیکن  قابلیت های حرفه ای لیدرهای اصلی برای پنهان کاری،فعالیت با هویت های جعلی و قطع مسیرهای ارتباطی موجب گردید کارشناسان این پلیس اقدام به گسترش چتر اطلاعاتی و برپایی کمین گاه های مجازی برای برداشتن نقاب های مجازی و جمع آوری ادله دیجیتال کنند.
 
فرمانده انتظامی هرمزگان افزود: با شناسایی کامل متهمان و استخراج مدارک دیجیتال غیر قابل انکار ، سرانجام در یک اقدام همزمان و ضربتی با همکاری مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته فتا ناجا و پلیس فتا استان خراسان رضوی ،متهمین در مخفیگاه های خود دستگیر و این سیستم تبهکاری منحل شد،این مجرمان سایبری  جهت کسب تکلیف از مقام قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس تحویل داده شدند.
 
سردارملکی بیان داشت : خوشبختانه کارشناسان پلیس فتا با بهره گیری از امکانات تعاملی با مراجع مختلف، توانمندی های تخصصی  و زحمات شبانه روزی اقدام به شناسایی شاخه ها و ریشه های باندهای سیاه تبهکاری و منحل کردن آن می نمایند.
 
سردار "عزیزاله ملکی" خاطر نشان کرد: آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتا می باشد،بنابراین توصیه می شود شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری و مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت  www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.
 
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.