حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال،مهم ترین ضرورت اقتصاد ایران

حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال،مهم ترین ضرورت اقتصاد ایران
تاريخ:ششم اسفند 1397 ساعت 12:17   |   کد : 30089
مشاور فناوری های نوین ریاست جمهوری اذعان کرد: با وجود تحوّلات عظیم حوزه ی فنّاوری اطلاعات و توسل کشورهای دنیا به اقتصاد دیجیتال،عدم حرکت به سمت آن مانع پیشرفت ایران در حوزه های مختلف اقتصادی خواهد بود.

به گزارش ایران هشدار - مشاور فناوری های نوین ریاست جمهوری اذعان کرد: با وجود تحوّلات عظیم حوزه ی فنّاوری اطلاعات و توسل کشورهای دنیا به اقتصاد دیجیتال،عدم حرکت به سمت آن مانع پیشرفت ایران در حوزه های مختلف اقتصادی خواهد بود.

دکتر مهدی بینا،مشاور فنّاوری های نوین ریاست جمهوری در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع ظرفیت های درآمدزایی غیر نفتی در حوزه ی IT با بیان اینکه امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا توانسته است صورت اقتصادی دنیا را متحوّل کند اظهار داشت: اینگونه تحولات در درجه ی اول بصورت ایجاد خدمات و محصولاتی است که از قبل وجود نداشته و در درجه ی بعد بصورت بازآفرینی خدماتی است که از پیش وجود داشته است.

وی افزود: بانک ها،بازارهای بورس و بیمه ها نیز امروزه با روی کار آمدن فنّاوریهای اطلاعاتی دچار تحولات شگرفی شده و به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت اند.

بینا خاطر نشان کرد: چنین اتفاقات و تحولات بزرگی بصورت کاملا محسوس حتی بر روی تولید داخلی کشورهای جهان نیز تاثیر گذاشته است بطوریکه در کشورهایی نظیر سنگاپور و کره ی جنوبی فضای اقتصاد دیجیتال پیشرفتی جهشی داشته است.

مشاور فنّاوری های نوین ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: چنین کشورهایی با زیر ساخت هایی که در حوزه ی دیجیتالی ایجاد کرده اند موجبات رشد اقتصادی خود را فراهم آورده اند ضمن آنکه طبق گزارش سازمان ملل متّحد روند افزایش سرعت شهر نشینی نشان می دهد که سهم جمعیّت مناطق شهری از ۵۲ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۶۷ درصد در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

وی اذعان کرد: چنین گزارشی نوعی هشدار بوده و نشان دهنده ی آن است که اگر به سمت اقتصاد دیجیتال گام برنداریم در خصوص پیشرفت در حوزه هایی نظیر کشاورزی و سایر حوزه ها از دنیا عقب خواهیم ماند.

دکتر بینا با اشاره به اینکه اوج رقابت اقتصادی در شهرهای هوشمند در حوزه ی فنّاوری اطلاعات براساس فلسفه ی اصلی پلت فورم(platform) می باشد بیان داشت: بنا بر این فلسفه دیگر هیچ نیازی به در اختیار داشتن مالکیت ندارید بلکه هدف غایی،ایجاد بسترهای درآمدزایی خواهد بود.

مشاور فنّاوری های نوین ریاست جمهوری در پایان اظهارات خود بار دیگر با تاکید بر ایجاد فضای اقتصاد دیجیتالی در ایران ضمن اشاره به شرکت های تشکیل شده بر اساس تفکر پلت فورمی اذعان کرد: در حال حاضر بزرگترین شرکت هتل داری جهان به نام" آر بی اند بی" بدون در اختیار داشتن حتی یک هتل مِلکی از خودش در این عرصه و براساس فنّاوری اطلاعات در حرکت است لذا به عقیده ی بنده تفکر پلت فورمی موجبات تحول اقتصادی همگام با انقلاب صنعتی چهارم و تحول دیجیتالی را فراهم خواهد آورد.

 

رادیو گفتگو

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.