Telegram Sapp Instagram Aparat tvhoshdar

شکوفایی « خدمات» با کسب و کارهای اینترنتی

شکوفایی « خدمات» با کسب و کارهای اینترنتی
تاريخ:هشتم بهمن 1397 ساعت 10:37   |   کد : 30025
کسب و کارهای اینترنتی به تازگی در کشور متولد شدند و در زمان کوتاه و با سرعت جای خود را در اقتصاد کشور باز کردند. اکثر بنگاه هایی که در زمره استارتاپ‌ها هستند، عملکرد موفقی داشتند و به درآمدهای بالایی هم رسیدند. این امر نشان می‌دهد که کشور به وجود کسب و کارهای اینترنتی نیاز داشت. 

به گزارش ایران هشدار - کسب و کارهای اینترنتی باوجود صف کشی مشکلات هم دوام می‌آورند چرا که همه می‌دانند اقتصاد سنتی به پایان رسیده است.اکنون برای آن‌که کشور وارد مرحله جدیدی شود و اهداف بلند مدت اقتصاد کشور محقق شود، نیاز به گسترش فعالیت استارتاپ‌ها وجود دارد. با آن‌که صاحبان مشاغل اینترنتی از مشکلات خود به مثابه قارچ تعبیر می‌کنند که در هر بخشی روییده شده است اما به آینده امیدوار هستند و می‌گویند اقتصاد از آن ما است. در این باره و نقشی که کسب و کارهای اینترنتی در اقتصاد کشور خواهند داشت با مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران گفت‌و‌گویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

وضعیت کسب و کارهای اینترنتی در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید، خیلی از بخش‌ها که نگاه سنتی خود را حفظ کردند معتقدند که این نوع مشاغل نمی‌توانند جای مشاغل سنتی را بگیرند و بزودی عمر کسب و کارهای اینترنتی تمام خواهد شد. با توجه به چنین دیدگاهی شما چه آینده‌ای را برای این حوزه متصور هستید و آیا فکر می‌کنید عمر کسب و کارهای اینترنتی کوتاه است؟


کسب و کارهای اینترنتی به تازگی در کشور متولد شدند و در زمان کوتاه و با سرعت جای خود را در اقتصاد کشور باز کردند. اکثر بنگاه هایی که در زمره استارتاپ‌ها هستند، عملکرد موفقی داشتند و به درآمدهای بالایی هم رسیدند. این امر نشان می‌دهد که کشور به وجود کسب و کارهای اینترنتی نیاز داشت. اگر مردم یک کشور به چنین امری نیاز نداشته باشند کسب و کارهای اینترنتی با استقبال مردم مواجه نمی‌شد. شرایط زندگی و شهرنشینی فضایی را فراهم کرده است که مردم برای رسیدگی به فعالیت‌های خود با کمبود وقت روبه‌رو بودند و اکنون کسب و کارهای اینترنتی به کمک مردم آماده است و در این میان شاهد ایجاد مشاغل جدید خدماتی هستیم. مشاغلی که در گذشته فکری در مورد آن نمی‌شد اکنون شکل و شمایل رسمی به خود گرفته است و مردم هم به دنبال مشاغل جدید خدماتی هستند. این روزها در حوزه سلامت، غذا، حمل و نقل، گردشگری و سایر بخش‌ها شاهد ایجاد کسب و کارهای اینترنتی جدید هستیم و هر کدام آنها شناخته شده است.
در شرایطی که مشاغل سنتی قصد داشتند مانع فعالیت کسب و کارهای جدید شوند، آنها سهم خودشان را از بازار گرفتند. آنها مقاومت مشاغل سنتی را شکستند و برای خود جایگاه خوبی ایجاد کردند. این اتفاق گویای آن است که سنگ اندازی مشاغل سنتی مانع ایجاد مشاغل نوین و جدید اینترنتی نیست. از زمانی که کسب و کارهای اینترنتی شکل گرفته دولت حمایت خاص و قابل توجهی از آنها نکرده است. البته آنها هم به دنبال حمایت دولت نیستند و تنها خواسته آنها این است که دولت کسب و کارهای اینترنتی را به رسمیت بشناسد و در زمینه قوانین همراهی‌های لازم را داشته باشند. فعالان این حوزه بدون حمایت دولت و حتی نبود قوانین با سرعت رشد کردند. حال اگر حمایت‌های قانونی صورت گیرد و قوانین برای خدمات آنلاین و فضای مجازی ساماندهی شود خیلی از مشکلات حل خواهد شد. اکثر کشورها برای آن‌که کسب و کارهای اینترنتی شان رونق گیرد، زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده‌اند. این امر تا حدودی زیادی می‌تواند بر رونق اقتصاد، اشتغال و تولید ناخالص داخلی اثر بگذارد.

چه مشکلاتی در این حوزه وجود دارد که باعث شده آنها از عدم همکاری دولت گلایه داشته باشند؟


برخی از قوانین که اصلاح نشده به دلیل مقاومت در برابر کسب و کارهای اینترنتی است. نگرانی از دست دادن شغل و مواجه با مشاغل جدید باعث شده مقاومتی در برابر استارتاپ‌ها باشد. مدیرانی که در حوزه‌های مختلف فعال هستند میانگین سنی شان به گونه‌ای نیست که تجربه‌ای با استارتاپ‌ها داشته باشند از این‌رو در برخی از مواقع به دلیل مقاومت چنین مدیرانی استارتاپ‌ها با چالش‌هایی در قوانین روبه‌رو می‌شوند. یکی از مهم‌ترین چالش ها در بخش قضایی است. همه ما می‌دانیم که استارتاپ‌ها عمر کوتاهی در کشورمان دارند اما با سرعت در حوزه‌های مختلف گسترش پیدا کردند. بدین جهت قوانین و رویکردی که دولت بایستی نسبت به این مجموعه‌ها بگیرد در برابر سرعت شکل‌گیری آنها بسیارعقب‌تر است. در حالی که آنها به ارائه خدمات به مردم پرداختند، سیاستگذاران می‌خواهند قوانینی را تنظیم کنند که مردم و حتی استارتاپ‌ها با انتظارات و محدوده اختیارات خود مطلع شوند. در این میان مردم هم باید بدانند که دولت چگونه می‌خواهد در برابر استارتاپ‌ها از حق آنها دفاع کند. یکی از مشکلاتی که استارتاپ‌ها دارند، نا آشنایی خیلی از مسئولان با این حرفه است . بعضاً دیده شده با بروز و ظهور تخلف، حساب بانکی استارتاپ‌ها به صورت کامل مسدود می‌شود و صاحب کسب و کار اینترنتی نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد. این در حالی است که باید به ارزش عدد شکایت جلوی حساب مسدود شود نه آن‌که به خاطر یک تخلف 40 هزار تومانی حساب میلیاردی مسدود شود.

ما در حوزه‌های دیگر هم تخلف داریم اما با آنها چنین برخوردی صورت نمی‌گیرد؟


بله. مجموعه‌هایی هستند که به صورت زیرپله‌ای و بدون هیچ مجوزی فعالیت می‌کنند و هیچ مجموعه‌ای چنین متخلفانی را کشف نمی‌کند اما کسب و کارهای اینترنتی با گرفتن مجوزهای متعدد و بعضاً مجوزهای غیر ضرور به سرعت
به عنوان  متخلف شناسایی می‌شوند. درست است که حقوق مصرف کنندگان در هر شرایطی بایستی ارجح باشد اما باید صدای هر دو طرف شنیده شود. از آنجا که مشاغل اینترنتی جوان است هر سازمانی درباره آنها صحبت می‌کند و نظرات مختلف می‌دهد لذا یکی از پیش نیازهای این حوزه، مستقل شدن و درگیر بودن با یک مجموعه است.

اعتقاد دارید که اقتصاد کشور از آن کسب و کارهای اینترنتی خواهد بود؟


به‌طور قطع چنین اتفاقی خواهد افتاد و انقلاب چهارم مربوط به استارتاپ‌ها است. این بخش آینده اقتصاد ایران است. همانگونه که در سایر کشورها کسب و کارهای اینترنتی صاحب جایگاه شده و بیشترین جابه‌جایی مالی از طریق آنها است. ما هم باید مانند سایر کشورها به کسب و کار اینترنتی بها دهیم و برای آنها شرایط فعالیت ایجاد کنیم به گونه‌ای که همه آنها بدانند سیاستگذاران فضا را برای استارتاپ‌ها فراهم کرده‌اند. این اعتماد کمک می‌کند تا آنها سراغ کارهای بزرگ بروند.

سیاستگذاران در چه قالب‌هایی می‌توانند از کسب و کارهای اینترنتی حمایت کنند؟


همانگونه که گفتم آنها به حمایت خاصی نیاز ندارند چرا که مسیر خود را پیدا کردند و برای کار و محصول خود مشتری دارند. آنها بدون آن‌که برای دولت دغدغه‌ای ایجاد کنند، مالیات خود را پرداخت می‌کنند و به قوانین هم احترام می‌گذارند. اما تعریف قوانین در این حوزه ضرورت دارد. نمی‌توان بدون قانون از آنها خواست رشد کنند. وقتی چند قانونی برای یک مجموعه باشد آنها نمی‌دانند چه مسیری را طی کنند و همواره سدی در برابر توسعه و حتی فعالیت خود می‌دانند. قبل از هر چیزی این حوزه باید به صورت کامل معرفی شود. افرادی که می‌خواهند قوانین شفاف و کارآ برای فعالیت استارتاپ‌ها بنویسند باید با مشخصات و رفتار ذاتی آنها آشنا باشند. در غیراین صورت مانند حوزه‌های مختلف با خلأهایی روبه‌رو خواهیم شد.

فیلترینگ تا چه حد بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی اثر می‌گذارد؟


هدف از فیلترینگ مواجهه با فعالیت کسب و کارهای مجازی نیست. فیلترینگ به منظور جلوگیری از اشاعه برخی از رفتارهای اجتماعی است. در چنین شرایطی نمی‌توان کاری انجام داد. امیدوارم سیاستگذاران برای جلوگیری از اشاعه رفتارهایی که به خاطر فیلترینگ صورت می‌گیرد، تمهیدی بیندیشد و اجازه ندهد با فیلترینگ کسب و کارهای جدید با چالش مواجه شوند. این نوع مشکلات مانع رشد کسب و کارهای اینترنتی می‌شود و این در حالی است که کشور به گسترش فعالیت آنها نیاز دارد.

با شرایط کشور می‌توان امید به بسط و گسترش فعالیت آنها داشت؟


جامعه به سمت زندگی دیجیتال است و هیچ کس نمی‌تواند مانع چنین اتفاقی شود. روز به روز نقش انسان در خانواده کم و در اجتماع بیشتر می‌شود لذا این امر نشان می‌دهد که روند آتی کشور به سمت کسب وکارهای اینترنتی است. با فیلترینگ و حتی نبود قوانین این بخش فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهد و نمی‌توان آنها را در شرایط فعلی نگه داشت. لذا از سیاستگذاران می‌خواهیم فضایی را فراهم کنند که اقتصاد سنتی در برابر آنها ایستادگی نکند و قوانین با آنها همراه شود.

 

ایران آنلاین

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.