Telegram Sapp Instagram Aparat tvhoshdar

شهروندان در خرید از سایت‌های نیازمندی‌ها و واسطه‌گر مراقب باشند

شهروندان در خرید از سایت‌های نیازمندی‌ها و واسطه‌گر مراقب باشند
تاريخ:نهم آبان 1397 ساعت 09:06   |   کد : 29863
فراهم شدن بستر خرید و فروش کالاهای دست دوم در فضای مجازی تبدیل به فرصتی برای کلاهبرداران به منظور فروش کالاهای سرقتی شده است.
به گزارش ایران هشدار، کارشناس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: با توجه به بستر ایجاد شده برای خرید و فروش کالاهای دست دوم، افراد سودجو و کلاهبردار از این فرصت به وجود آمده سوءاستفاده کرده و اقدام به فروش کالاهای سرقتی کرده و یا با روش‌های گوناگون با فریب افراد به کلاهبرداری مبادرت می‌نمایند.
 
کارشناس پلیس فتا در جمع پرسنل شرکت داروسازی جابرابن حیان تصریح کرد: امروزه اینترنت به یکی از اصلی‌ترین ابزارهای اطلاع‌رسانی تبدیل شده‌است و تعداد کاربران آن از طیف‌های مختلف در کسب وکار، گروه‌های سنی و طبقات اجتماعی مختلف رو به افزایش است. همچنین با توجه به بستر ایجاد شده برای خرید و فروش کالاهای دست دوم، افراد سودجو و کلاهبردار از این فرصت به وجود آمده سوءاستفاده کرده و اقدام به فروش کالاهای سرقتی کرده و یا با روش‌های گوناگون با فریب افراد به کلاهبرداری مبادرت می‌نمایند.
 
کارشناس پلیس فتا ضمن بیان برخی از مزایای این نوع سایت‌ها نظیر پوشش گسترده‌تر، مخاطبان هدفمند، هزینه‌های مناسب‌تر و اطلاع‌رسانی بیشتر و غیره، به معایب تبلیغات اینترنتی اشاره کرد و گفت: عدم مشاهده فیزیکی و ماهیت واقعی کالا و خدمات قبل از خرید و امکان سوءاستفاده برخی از صاحبان آگهی در تعریف واقعی کالا و خدمات واقعی خود از جمله معایب این قبیل سایت‌ها می‌باشند، همچنین این احتمال وجود دارد که سایت‌های اینترنتی همواره تحت نفوذ هکرها قرار گیرند، که این امر نیز خطراتی را برای کاربران آنها به وجود خواهد آورد.
 
وی گفت: البته لازم به ذکر است که به دلیل گستردگی فضای مجازی، نظارت بر همه سایت‌ها و تبلیغات موجود در فضای اینترنت، کار سختی می‌باشد. به همین دلیل مجرمین و کلاهبرداران از فضای موجود سوءاستفاده کرده و دست به اعمال مجرمانه خود می‌زنند.
 
این کارشناس در ادامه به برخی از شیوه‌های کلاهبرداران اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر شاهد استقبال چشمگیر از سایت‌های نیازمندی‌های اینترنتی مانند دیوار، شیپور و .... در کشور بوده‌ایم. با توجه به بستر ایجاد شده برای خرید و فروش کالاهای دست دوم، افراد سودجو از این فرصت به وجود آمده سوءاستفاده کرده و اقدام به فروش کالاهای سرقتی می‌کنند و یا اینکه با روش‌های گوناگون افراد را فریب داده و با دریافت پول، هیچ کالایی به آن‌ها تحویل نمی‌دهند.
 
وی افزود: در برخی موارد دیگر نیز مشاهده شده که کلاهبرداران با فریب افراد، کلیه اطلاعات بانکی آن‌ها را به بهانه واریز پول دریافت می‌کنند و بعد از آن اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آن‌ها می‌نمایند. از این‌رو به کاربران توصیه می‌شود که با دقت بیشتری از این سایت‌ها خرید نمایند تا گرفتار کلاهبرداران قرار نگیرند.
 
کارشناس پلیس فتا به کاربران توصیه کرد: برای تبادل یک کالا از طریق فضای مجازی باید همواره این مهم را در نظر داشت که ممکن است تبلیغ صورت‌ گرفته برای کالا ماهیت واقعی نداشته باشد  و در پس یک تبلیغ در این گونه سایت‌ها، افرادی شیاد فعالیت ‌کنند که قصد کلاهبرداری از کاربران را دارند. از این‌رو از قرار گذاشتن با فروشندگان این کالاها در اماکن خلوت و کم تردد جداً خودداری کرده و با متقاضیان خرید، جهت رویت کالا و پرداخت پول حتماً در اماکن عمومی و پرتردد قرار ملاقات بگذارند.
 
وی در خصوص خرید از سایت‌های نیازمندی و واسطه‌گر هشدار داد: همواره در هنگام معامله کالا از سایت‌های واسطه‌گر خصوصاً خرید موبایل، تبلت و لپ‌تاپ، به ارائه کارتن کالا اکتفا نکرده و فاکتور خرید را از فروشنده مطالبه کنید و پیش از هرگونه واریز وجهی به حساب فرد فروشنده کالا یا خدمات، از صحت و سقم اطلاعات موصوف اطمینان حاصل نمایند.
 
کارشناس پلیس فتا پایتخت در پایان گفت: کاربران، هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه درفضای‌ مجازی یا پیام‌رسان‌های ‌موبایلی، مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.
 
پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

دسترسی ها
  info@iranhoshdar.ir

   کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت iranhoshdar.ir می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.