آیا شما هم تصور می کنید فعالیت بازاریابی شبکه ای همان فعالیت هرمی است؟

 آیا شما هم تصور می کنید فعالیت بازاریابی شبکه ای همان فعالیت هرمی است؟
تاريخ:سيزدهم خرداد 1396 ساعت 15:19   |   کد : 7310

مهمترین مشخصه ای که در تفاوت بین این دو فعالیت وجود دارد، نحوه کسب درآمد در آن ها است. در شرکت های هرمی کسب درآمد از طریق عضوگیری و یا سرمایه گذاری اولیه اجباری حاصل می شود، در حالیکه در شرکت های بازاریابی شبکه ای تنها منبع کسب درآمد صرفاً فروش بازاریاب است.


اختصاصی ایران هشدار- یکی از مواردی که همواره منشأ ایجاد نگرانی در رابطه با فعالیت بازاریابی شبکه ای بوده است، مرزهای باریک فعالیت بازاریابی شبکه ای و طرح های هرمی است. این موضوع نه تنها موجبات نگرانی نهادهای تصمیم گیرنده بازاریابی شبکه ای را فراهم کرده بلکه از عوامل اصلی ایجاد بی اعتمادی در بین برخی افراد جدید الورود و نگاه منفی به این حرفه در سطح جامعه نیز می باشد. میزان این نگرانی تا به جایی است که برخی بازاریابی شبکه ای را همان طرح های هرمی می دانند که با پوشش جدید شروع به فعالیت کرده است. البته تا حدی می توان دلایل این نگرانی را درک و به آن صحه گذاشت؛ چرا که عملکرد نادرست برخی از فعالان بازاریابی شبکه ای چیزی جز این اتهام را به ذهن متبادر نمی کند.

اما در اصل با آشنا شدن با مفهوم اصولی بازاریابی شبکه ای و مطالعه متون علمی این حرفه به وضوح تفاوت های بین این فعالیت تجاری و طرح های کلاهبردارانه هرمی را می توانیم درک کنیم.

مهمترین مشخصه ای که در تفاوت بین این دو فعالیت وجود دارد، نحوه کسب درآمد در آن ها است. در شرکت های هرمی کسب درآمد از طریق عضوگیری و یا سرمایه گذاری اولیه اجباری حاصل می شود، در حالیکه در شرکت های بازاریابی شبکه ای تنها منبع کسب درآمد صرفاً فروش بازاریاب است. در شرکت های بازاریابی شبکه ای افزایش اعضاء منجر به درآمد زایی نخواهد شد؛ بلکه تنها وسیله ای برای فروش بیشتر است، ولی در شرکت های هرمی افزایش درآمد شرکت منوط به افزایش تعداد اعضاء است.

دومین موضوع تفاوت بین این دو طرح در جایگاه محصولات است. در طرح های هرمی یا محصولی وجود ندارد و یا اگر وجود دارد، دارای ارزش واقعی نیست؛ یعنی فروش محصولات مصرفی به معنای واقعی محقق نمی شود، اما در شرکت های بازاریابی شبکه ای اساس کار بر روی فروش محصولات مصرفی قرار گرفته است، در این شرکت ها عضویت رایگان بوده و هیچ گونه اجباری برای خرید محصول وجود ندارد.

به طور کلی وجه تمایز فعالیت های هرمی با فعالیت های بازاریابی شبکه ای را به صورت زیر می توان عنوان نمود:

- خرید یا سرمایه گذاری اجباری؛

- قیمت چند برابری محصولات نسبت به محصولات مشابه موجود در بازار؛

- فاقد ارزش بودن محصولات و عدم عقلانی بودن خرید آن ها؛

- پرداخت کمیسیون بر مبنای افزایش تعداد اعضاء، نه فروش کالا به مصرف کننده؛

- پرداخت پورسانت به اعضای سطوح بالا به صرف داشتن جایگاه، نه به علت آموزش و حمایت از زیرمجموعه؛

- پرداخت پورسانت بابت افزایش تعداد سطوح و عدم لحاظ میزان فروش در این پرداخت ها؛

- تأکید صرف بر عضوگیری و عدم توجه به خرده فروشی و افزایش حجم فروش گروهی.

از توضیحات بالا می توان استنباط نمود که طرح های هرمی تمرکز بر روی جذب نیروی انسانی و افزایش تعداد سطوح داشته و توجهی به فروش کالا، محدودیت در سطوح پرداخت پورسانت و آموزش و حمایت از اعضای زیرمجموعه جهت افزایش حجم فروش ندارد؛ در حالیکه در فعالیت بازاریابی شبکه ای عمده تمرکز بر روی فروش محصول چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی است.

البته ناگفته نماند برخی از فعالان بازاریابی شبکه ای برای افزایش سودشان اقدام به فعالیت هایی مشابه با فعالیت های هرمی نموده اند و کوچکترین توجهی به فلسفه اصلی بازاریابی شبکه ای و خدشه ای که به اعتبار آن وارد می آورند، نداشته اند. دلیل اصلی بسیاری از بدگمانی ها فعالیت های خارج از چارچوب همین افراد است.

امید است با نظارت های دقیق مراجع تصمیم گیری و اجرای تعهدات توسط فعالان حرفه، ریشه بی قانونی ها برچیده شده و این فعالیت نوپای تجاری در مسیر پیشرف اصولی و قانونمند خود قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
روح اله
 
تاريخ: سيزدهم خرداد 1396 ساعت 15:50
 
توضيحات: من موندم سایت خوب شما چرا اینقدر به بازاریابی شبکه ای بها میده و واسش تبلیغ میکنه؟؟ لیدر های این جریانات از همون تکنیک های شرکت های هرمی استفاده میکنن و هدفشون رسیدن به سود بیشتر با تحریک خریداران با وعده های پولدار شدن و خرید فلان مدل ماشین بعد چند سال هست.. حقیقت امر اینکار ارزش افزوده تولید نمیکنه و کار اقتصادی سالمی نیست .. لطفا اگه بر ضد اینکار چیزی نمیگین لااقل تبلیغشون رو نکنین
qqqq

hassan
 
تاريخ: هجدهم خرداد 1396 ساعت 02:53
2
3
  توضيحات: سلام دوست عزیز شرکت های بازار یابی شبکه ای اکثر محصولات ایرانی به فروش میرسونن و این امر باعث میشه که تولید ایرانی بیشتر بشه شما اگر به خاطر پول امدین تو این کارو میخوایین راهه صد ساله رو یک شبه طی کنید سخت در استباه هستین . شما لیدرتون این حرفارو میزد؟ شما عقل داشتید و میتونستین برید کتاب ها و ویدیو این شغل رو بخونید در هیچ کدوم از این کتاب ها درباره این چیزها حرف نزده . نتورک به شما اموزش میده که بتونید چطوری پولدار بشید و راهش راهم بتون نشون داده نتورک صد درصد پول میده ولی نه به سرعت . چیزی که خیلی مهمه اموزش های نتورک هستش که شمارو تبدیل میکنه به یک اشتغال ساز . پیشنهادم اینه که کتاب دانشکده کسب و کار رو مطالعه کنید.
معصومه
 
تاريخ: بيست و يکم خرداد 1396 ساعت 02:17
3
3
  توضيحات: کی گفته سالم‌نیست؟معلومه هرکسی فیش واریزیش رونشون نمیده چون یه مسئله کاملا شخصیه.ماهاکه با پنبه ریزکارمیکنیم خیلی عالیه چون حمایت کنندمون پلیمربوشهره.من ۳ماهه واردشدم سازمانم تشکیل دادم واین ماه پاداشم با پورسانتام بدن میتونم یه تبلت یا گوشی خوشگل وعالی بخرم.بستگی به تلاشت داره پورسانتات هرچه بیشترتلاش کنی پورسانتات بیشتره و سلزمانتم درکنارت کارمیکنه و گسترده میشه و پورسانتات میره بالا
معصومه
 
تاريخ: بيست و يکم خرداد 1396 ساعت 02:24
2
3
  توضيحات: شماکه میگین سالم‌نیست.من دارم با ۱۰۰تومن پوست ملت روپاک‌میکنم با محصولات گیاهی ازهرچی جوشه و پوستشونو‌نرم و لطیف میکنم درکنارزحمتم شرکت بهم‌پورسانت میده.این کجاش بده؟ خوبه حالابره پیش دکترپوست ۱۰۰تومن ویزیت بگیره با ۳۰۰تومنم دارو‌بنویسه اونم داروهای ساختگی.بعدکه استفاده کردی ببینی پوستت داغون شده بری پیش دکتربگه بمن چه پوست خودت نساخته اونارو‌بریز سطل آشغالی و دوباره میشینه ۴۰۰تومن دیگه دارو بنویسه.و‌داروهاشون هیچ‌تضمینی نداشته باشه.کدومش خوبه؟محصولات ما هم‌جوش هارومیبره هم‌پوست روخپشگل و صاف و‌نرم میکنه.تازه زخم سوختگی که مربوط به ۲۰سال پیش هس و هیچ راه درمانی نداشته روهم‌داره میبره چون روی دست هس نزدیک‌انگشتان و خیلی ناجوره.بنظرتون بده یه همچین شرکت؟😞
reza
 
تاريخ: سيزدهم خرداد 1396 ساعت 21:54
 
توضيحات: نحوه فعالیت این شرکت ها کاملا اشتباه میباشد در شرکت ها با تخریب شغل های دیگر کار خودشون رو تبلیغ میکنند و لیدر های بالاسری حرف از در امد ماهیانه 20تا 30ملیون را میزنند ولی حاضر نیستند حتی یکبار صفحه کاری شون رو نشون بدن همشون دروغو تشریف دارن اینو کسی میگه که جوانی شو پایه این کار داده ولی دوستان فکر میکنند ما اشتباه میکنیم من همون کسی هستم که میخواستم سقف بزنم و عرض 1ماه ماشین مزدا 3بخرم ........ حالا که میشنم فکر میکنم میبینم چقدر احمق بودم چشم گوش منوبسته بودند خدا ازشون نگزره .
qqqq

معصومه
 
تاريخ: بيست و يکم خرداد 1396 ساعت 02:13
2
2
  توضيحات: به هیچ‌عنوان ۱ماه کارکنی نمیتونی ماشین بخری.مسلمه وقتی سازمان داشته باشی و‌فروش داشته باشن شرکت ازسودخودش به ما بازغریابا برای تشکرازاینکه به بقیه اموزش دادیم پورسانت میده.بعدش غینکه خریدمزدا بستگی به سازمان فروش داره هرچه گسترده ترباشه و خریدشون ۱۰۰۰امتیازباشه رنکت میخوره بعدپورسانتاتم میده بهت طی زمان معینی که موفق میشین میتونین بخرین.معمولا طی ۱سال پراید میده.طی ۲سال ۲۰۶یا ام وی ام میده ولی مزدا۳.نمیده عزیزم.زمانی میتونی ماشین مدل بالابخری تو‌۱سال که هم خودت خیلی فعال باشی هم سازمانت خیلی فروش داشته باشه و سریع رشد کنی.ولی ۱ماه هرمی گفته مرذا۳.جو داده بهتون هدفش فقط جذب بوده و بس.همیشه باتیمی کارکن که صداقت داشته باشه.مردم این دوروزمونه آگاهن ماشالله
حسین
 
تاريخ: هفدهم خرداد 1396 ساعت 15:20
 
توضيحات: لطفا اینقدر به نعل و به میخ نزنید خودتون ک خوب میدونید بازاریابی شبکه ای همون بازاریابی هرمی هست پس یا مبلّغ باشید یا منتقد!تا بدونیم با کی طرف هستیم.هر مرتبه یک مدل نسبت ب این دسیسه متن و گزارش میزارید!فازتون چیه دقیقا؟
qqqq

سعید عابدی
 
تاريخ: نوزدهم خرداد 1396 ساعت 05:29
 
توضيحات: با سلام ضمن تشکر از مدیریت محترم سایت ایران هشدار به خاطر اطلاع رسانی خیلی خوب در زمینه تفاوت های شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای قانونی
qqqq

سعید عابدی
 
تاريخ: نوزدهم خرداد 1396 ساعت 05:30
 
توضيحات: با سلام ضمن تشکر از مدیریت محترم سایت ایران هشدار به خاطر اطلاع رسانی خیلی خوب در زمینه تفاوت های شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای قانونی بازاریابی شبکه ای اگر به صورت اصولی در ایران انجام بشه واقعا میتونه تحولی اساسی در پویایی اقتصاد کشورمون داشته باشه و همچنین در صورت ایجاد رقابت سالم بین شرکت ها در زمینه تولید محصولات با کیفیت ایرانی هم میتونه نقش به سزایی داشته باشه.من خودم ۵ ساله دارم نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای کار میکنم و تو این مدت متوجه شدم ما محصولات ایرانی با کیفیتی داریم ولی با توجه به هزینه های بالای تبلیغات نتونستن برندشونو در سطح کشور به مردم بشناسانند و خیلی از مردم عزیز کشورمون از کیفیت اون محصولات بیخبرند و بعضا ممکنه به علت عدم تقاضا برای محصولاتشون اعلام ورشکستگی کنن.ولی همون برندهای غیر مطرح وقتی وارد سبد کالایی شرکت های بازاریابی شبکه ای قانونی میشن چون تبلیغات به صورت سینه به سینه یا همون تبلیغات کلامی انجام میشه من خودم مصرف میکنم ولی ازش راضی هستم به خانواده و اطرافیانم هم پیشنهاد میدم و اونها هم از روی اعتبار من میرن و اون محصولو میخرن و مصرف میکنن و اینطوری اون شرکت هایی که محصولاتشون واقعا با کیفیته ولی برندشون ناشناخته است میتونن محصولاتشون را به بازار مصرف عرضه کنن. خدمت دو دوست عزیزم ( روح الله و رضا ) هم عرض کنم که من منکر این نیستم که همه ی شرکت های بازاریابی شبکه ای مجوز دار دارن خیلی خوب کار میکنند نه اصلا اینطوری نیست و خود من تو تیمی که قبلا کار میکردم دقیقا شاهد این بی اخلاقی ها بودم ولی توجه داشته باشید که نتورک مارکتینگ در ایران به مثال یه نوزاد ۵ ساله است و هنوز به بلوغ نرسیده و با نظارت های دقیقی که از سمت نهاد های مسئول در حال انجامه و قطعا در آینده خیلی بیشتر هم خواهد شد، مطمئن باشید همه این ضعف ها و اشتباهاتی که الان داره انجام میشه کم کم برطرف میشه و دیگه شاهد این بد اخلاقی ها نخواهیم بود. و نکته ی آخر هم اینکه به دوستانی که وارد این تجارت میشن دقت کنن نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای یه تجارت یک شبه پولدار شدن نیست بلکه تجارت حتما پولدار شدنه.پس اگر در شرکت یا تیمی فعالیت میکنین که بهتون میگن طی یکی دو ماه میتونی فلان ماشین را بخرین و یا به درآمد میلیونی برسید حتما تو انتخابتون تجدید نظر کنید چون این وعده و وعید ها فقط در شرکت های هرمی وجود داره. و اگر چنانچه خدایی نکرده در شرکت های قانونی به همچین مسائلی برخورد میکنید با توجه به اینکه ما فرهنگ سازان این تجارت تو ایران هستیم حتما موضوع را به نهاد های مسئول نظارتی منعکس کنید تا تذکرات لازم به اون شرکت و تیم داده بشه و اینطوری روز به روز شاهد نتورکی اصولی در کل کشورمون باشیم با تشکر
qqqq


سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲سامانه استعلام شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای